Програма з питань культури спілкування дітей «Я і цілий світ». МУК "Публічна бібліотека Новоуральського міського округу". Позакласний виховний захід «правила етикету

Виховна мета: Сформувати в учнів знання основні поняття культури поведінки.

Форма проведення: класна година.

32 гр.

Місце проведення:Харківський гідрометеорологічний технікум

Відповідальний за проведення: студент-практикантШаповал А.В

Хід заходу.

Підготовчий етап.

Виховний захід проводиться після занять у технікумі. Учні збираються у кабінеті №407

Прибирають кабінет | 2 чол.

Ведучий ¦1чол. Шаповал А.В

Основна частина.

План проведення заходу:

  1. Організаційна частина класної години.-5 хв.
  2. Доповідь студента-практиканта.-20хв.
  3. Діалог учнів та студента-практиканта.-15хв.

4. Заключне слово студента-практиканта-5хв.

Додаток №1.

Методична розробкавиховної години

На тему: "Культура поведінки".

Навчальні заклади, магазини, установи, театри, виставки Все це, як заведено говорити, громадські місця. Ми йдемо туди у справі чи відпочити, чи на навчання, але завжди маємо пам'ятати, що поряд з нами, навколо нас живуть люди, вони можуть бути нашими знайомими, але найчастіше – це зовсім незнайомі «чужі» і вони не повинні почуватися ніяково. через наш невміння поводитися, або нашої безцеремонності. Хочемо ми того чи ні, але ми відчуваємо часом одні й самі почуття, всі ми вразливі і вразливі, всі однаково мучимося від зла, образи, болю, байдужості. Нам не байдуже як до нас ставляться, і найчастіше ми хочемо, щоби нас поважали, щоб оточуючим було добре з нами.

Хтось дорожить любов'ю і повагою лише своїх друзів і знайомих, для когось - це лише товариші по службі, комусь найдорожчі добрі стосунки в сім'ї, і найрідше ми цінуємо хорошим ставленнямвсіх оточуючих – і знайомих та незнайомих. Чому? Причин багато, але одна з них, мабуть, головна - егоїзм, бажання, а точніше небажання в чомусь ущемити і обмежити себе, невміння поставити себе на місце іншого і постаратися зробити все, щоб йому було добре і спокійно. І ще боягузливість, елементарна боягузливість, адже хамство із зовсім незнайомими найчастіше залишається безкарним.

В. Сухомлинський писав: «Існує в етиці поняття хамство. Це одна з пороків людини, неосвіченої в моральному відношенні. Хам не розуміє і не відчуває душевного стану іншої людини; він здатний сипати «сіль на серцеві рани», голосно стукати брудними чоботами там де треба затаїти дихання, ломитися в двері, коли треба тихенько і непомітно відійти навшпиньки від цих дверей, сміятися коли всім сумно. У громадських місцяхми буємо більше за все часу. Тому важливо пам'ятати, що наша поведінка в суспільстві не дрібниця, від цього залежить не лише наш настрій, стан здоров'я та душевний спокій, а й душевний стан оточуючих нас людей. У культурі взаємин між людьми слід передусім назвати: обов'язковість, ввічливість, тактовність, скромність, точність, сумлінність.

Обов'язковість Це точність виконання дорученого, єдність слова і справи.

Ввічливість, доброзичливість, тактовність потрібні і в розмові, і в особистих, і службових відносинах. Це виховання почуття міри, щоб нашими словами чи діями не скривдити людину.

Тактовність потребує всебічного обліку всіх обставин. Вона включає в себе вміння не помітити будь-яку помилку. Бувають обставини, коли вказати на неї означає поставити людину в незручне становище.

Нав'язливість, настирливість навіть якщо вони викликані найкращими спонуканнями, наприклад, надати послугу, допомогти, викликають негативну реакцію. Почуття міри, що дозволяють виявити повагу до гідності іншої людини і водночас виявити власна гідністьОсь у чому виражаєтьсятактовність.

Скромність ¦ невід'ємна риса культури взаємин. Ця риса, характерна в умінні людини бути самим собою, не грати будь-якої не властивої їй ролі. Скромність означає без штучність поведінки, відсутність надуманості. Разом з ним вона не повинна бути джерелом скутості поведінки.

Найважливішою вимогою культури взаємин єточність . А.С. Макаренко казав: «Точність у нашому житті — це нормальна норма, це велика справа у боротьбі за наше багатство».

Точність особливо виявляється у ділових, службових відносинах, суспільного життя, де людина своєю неточністю може підвести колектив Точність означає насамперед уміння цінувати своє слово, не кидати його на вітер. Якщо людина завжди виконує те, що вона обіцяє, якщо вона приходить у той час, яка призначена, значить, на неї можна покластися.

Вихована людина завжди впевнено та спокійно почувається в будь-якому суспільстві. Добре вихованого, ввічливої ​​людининайлегше відрізнити не тому, як він говорить, а як слухає.

Справжня ввічливість полягає у вмінні терпляче вислуховувати будь-якого співрозмовника, не перебиваючи його, доки він не закінчив свою розповідь. І навіть якщо з чимось у його словах не згоден, краще дослухати до кінця, а потім уже заперечувати. З тим, хто уважно слухає, розмовляти набагато приємніше. Не варто голосно сміятися навіть над самим вдалим жартом. Найкраща з манер |стриманість : привертати до своєї особи загальну увагу не пристойно. Все перебільшене, фальшиве зазвичай справляє на оточуючих неприємне враження. У таких випадках кажуть: «Поводяться не тактовно».

Якщо, перебуваючи у суспільстві, захочеться сказати другові чи товаришеві по секрету, не чемно шепотіти на вухо. Краще відкласти розмову до тих пір, поки ви не залишитеся вдвох.

(проведено у 5-Б класі ДПГ №122)

Обґрунтування вибору теми виховного заходу

Дітям віком 11-12 років притаманні деякі психолого-фізіологічні особливості. Вони підходять до кризи 13 років. Клас гіперактивний і має складнощі в процесі організації дисципліни як на уроках, так і змін. Саме тому нами було запропоновано виховний західна тему "Культура поведінки на змінах".

Загальна характеристиказаходи

Ціль: допомогти дітям задуматися про себе, спонукати їх до самокритичної оцінки, виправлення своїх недоліків.

Завдання: Навчати дітей роботі у групах, у парах.
Вчити дітей культурі поведінки. Вчити розмірковувати, робити висновки.
Виховувати поважне ставлення один до одного та оточуючих.

Оргмомент.
- Я давно за вами спостерігала, мені цікаво, як ви спілкуєтеся один з одним, берете участь в іграх, як ви їсте в їдальні. В одних ситуаціях ви мені подобаєтесь, в інших – ні. Ось це ми разом сьогодні й обговоримо.
-Як ви думаєте, про що ми говоритимемо?
-
Як можна назвати це одним словом? (поведінка).

На дошку вивішується табличка: "поведінка".
- Що таке поведінка?
Поведінка – це спосіб життя.
-
Яка поведінка буває?
-
А ми поговоримо про яку поведінку?(хорошому, зразковому, культурному)
- Тема нашого заняття “Культурна поведінка на перервах”.
-
Що таке культурна поведінка на перервах?(Не бігати, не кричати ....).
На дошку вивішується табличка: "культура".
Що таке культура?
Культура – ​​це високий рівеньчогось, високий розвиток, вміння.
-
Де ця культура поведінки має виявлятися?(В їдальні, в бібліотеці, в туалеті, в класі ...).
- Як ми повинні поводитися там?
-
Ми розглядатимемо поведінку, культуру поведінки у коридорі.
-
Послухайте вірш “Зміна”.

Зміна! Зміна!
Заливається дзвінок.
Першим Вова неодмінно
Вилітає за поріг.
Вилітає за поріг
Семерих збиває з ніг.
Невже це Вова,
Продрімав весь урок?
Невже це Вова
П'ять хвилин тому жодного слова
Біля дошки сказати не міг?
Якщо він, то, безперечно,
З ним велика зміна!
Не виженеш за Вовою!
Він, дивись, який бідолашний!
Він за п'ять хвилин встиг
Переробити купу справ:
Він поставив три підніжки
(Ваську, Кольку та Сережці),
Прокотився шкереберть,
На перила сів верхи,
Лихо човпнувся з поручнів,
Потиличник отримав,
З ходу дав комусь здачі,
Попросив списати завдання, -
Словом, зробив усе, що міг,
Ну, а тут знову дзвінок.
Вова в клас плететься знову.
Бідолашний! Нема обличчя на ньому! -
Нічого, - зітхає - Вова, -
На уроці відпочинемо!
- Чому вчить вірш?(Культурі поведінки)
- Давайте обговоримо, як поводитися в коридорі, в їдальні, бібліотеці, класі.
На дошці "Культура поведінки на змінах."
-
Як поводитися в коридорі?
спокійно ходити
тихо розмовляти
дотримуватися чистоти
-
Можна вивести правило:
"У школі можна робити все, крім того, щоб не нашкодити собі та оточуючим!"
-
Як можна організувати свій відпочинок на перерві?

Робота у групах.

(Діти пишуть на каточках, потім, коли загальне обговорення, учитель записує на дошці все, що запропонують діти).
пограти: у пазли, настільні ігри, шахи, взяти участь в організованих іграх вожатими;
допомогти вчителю: прибрати клас, вимити дошку, роздати зошити, полити квіти, підрівняти парти;
сходити до бібліотеки, почитати книгу;
сходити до їдальні;
зустрітись з друзями.
- А зараз, ми подивимося, як ви можете спілкуватися зі своїми друзями на різні теми. Пропоную вам пограти в одну дуже цікаву гру, Яка називається "Годинник".

Гра "Годинник".

(учні малюють макети годинників)

Дітям пропонується вибрати макети годинника та поставити цифри на годиннику, а тепер знайдіть час 11, 12, 1. Ви повинні призначити три зустрічі з різними людьмицей час. Наприклад: "Маша, ти вільна об 11 годині?" "Так, вільна", тоді Маша ставить собі на циферблаті початкову літеру імені тієї людини, з ким призначено зустріч. Та людина відповідно до літери “М”. Отже, треба призначити ще дві зустрічі. Всі готові. Коли я говорю: “Без п'яти 11, ви шукайте того чоловіка, з ким у вас призначена зустріч на цей час. Тему для розмови ставлю я. Усім зрозуміло? Також відбувається і з двома іншими зустрічами.

Теми: Про погоду. Про останній фільм, який дивилися. Про захоплення.
- Підніміть руки, ті, кому сподобалося спілкуватися з будь-ким із ваших однокласників.
-
Що тобі було цікаво впізнати? І на яку тему?
-
За допомогою цієї гри ви вчилися спілкуватися один з одним. Це говорить про те, що ви можете спілкуватись зі своїми друзями на різні теми.

Робота у групах.

(Дітям лунають картки з текстом для обговорення, пропонуються варіанти, виноситься рішення).

На закінчення пропоную вам ситуації. Як ви вчините?
У коридорі я побачив, як кинули сміття.
У коридорі я побачив, як штовхнули друга.
Плаче учень першокласник.
Вчитель несе стопку книг.
Учень біжить "зламаючи голову".

- Дякую за твоє рішення.

Підсумок: Що було, якби ви не дотримувалися правил поведінки на змінах?

А тобі треба дотримуватись правил поведінки? Для чого?

Хлопці, проговоримо, чим ви займатиметеся на перерві, яка зараз буде? (Запитати кожну дитину). Ви йдете на зміну, і мені хотілося б, щоб ви зайнялися на перерві тим, про що зараз промовив кожен.

Бажаю вам успіхів, до майбутніх зустрічей !

Муніципальний автономний загальноосвітній заклад «Гімназія №1»

МО «місто Бугуруслан»

Час спілкування

"Культура мови"

Класний керівник 3а класу

Приткова Світлана Миколаївна

Анотація

Сьогодні надзвичайно актуальним є все, що пов'язане з поняттям «культура». Культура зовнішнього вигляду, культура розумової праці, культура поведінки, спілкування, культура мови. Ніщо так переконливо не свідчить про культурний рівень людини як її промову. З розмови з людьми ми не тільки дізнаємося про їхні думки, почуття, але й можемо отримати уявлення про їхній спільний розвиток, грамотність, про рівень мовної культури.

Метоюцієї класної години є формування культури поведінки учнів через закріплення правил культурного спілкування.

Також учням належить задуматися про те, як звільнити свою мову від словесного «сміття», що народжується незнанням російської мови та недбалим, безжальним ставленням до неї.

Тема: «Культура мови»

Цілі:Сприяти формуванню культури поведінки учнів, культуру мови; закріпити правила культурного спілкування; розвивати інтерес до російської.

Обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, картки з прислів'ями, картки зі словами, пам'ятки для учнів.

Хід класної години.

    Самовизначення.

Подивіться один на одного, посміхніться один одному, посміхніться мені, сідайте.

    Вступне слововчителі. Мотивація. Формулювання мети класної години

Культура …

У чому проявляється культура людини? (у вчинках, в одязі, у відношенні до дорослих, у любові до батьківщини)

СЦЕНКА №1.

Лікар:На що скаржитесь, юначе?

Петро:Захворів я трохи, лікарю. Тільки й діл, що в роті пухне і в горлу дере.

Лікар:У роті кажеш? Зараз подивимося. А в якому класі навчаєшся, юначе?

Петро:У третьому «би»

Лікар:У третьому «би»? Не знаю такого класу. А чи дружно ви живете у класі?

Петро:Жахливо дружно. У нас завжди дуже весело.

Лікар:Моторошно весело. Гм... А вчитеся як?

Петро:Порядочок! Залізно! Круто! Особливо перші тиснуть. Їхня вчителька в пух і порох хвалить.

Лікар:Порядочок ... Залізно ... Круто (бере градусник). Відкрийте рота (Петя відкриває рота, висовує язик). Я так і знав. У тебе серйозно хвора мова. І лікар тут нічим не поможе. Вилікуватись ти можеш тільки сам. Я дам тобі гарний рецепт. Ось він (дістає зі столу та показує підручник російської мови).

Яку хворобу виявив лікар у Петі? Чи погоджуєтесь ви з діагнозом? Який рецепт дав лікар?

У чому ще виявляється культура людини? (Виявляється дуже яскраво в його промові, в тому, як людина говорить).

Як ви думаєте, про що ми говоритимемо? (про мову)

Тема нашої класної години: «Культура мови» (на екрані)

Це дуже важка справа – говорити ясно, чітко, зрозуміло для всіх. Цьому ми з вами вчимося в школі, і насамперед на уроках російської мови та літературного читання.

Як епіграф ми взяли слова Івана Васильовича Тургенєва – чудового знавця та майстра російської мови: «Бережіть нашу мову, нашу прекрасну російську мову, цей скарб, це надбання, передане нашими попередниками!»

Вчитель:Ми з вами постараємося з'ясувати, що означає «берегти» російську мову, від кого чи чого «берегти». Хіба в язика є вороги чи йому загрожують якісь небезпеки?

    Про культуру мови.

Хлопці, як ви вважаєте, що таке культура промови? (це вміння говорити і писати правильно; це здатність викладати свої думки просто, доступно, логічно, точно, коротко і т.д.)

А чи завжди ми висловлюємо свої думки зрозуміло, точно, правильно?

Говорити правильно, красиво – це означає не тільки дотримуватись правил вимови, але й вміло будувати пропозиції, підбирати потрібні за змістом слова.

Інакше у вас може з'явитися хвороба, на яку хворий герой сценки – Петя.

Ясність і точність думки порушуються при неправильному виборі слів чи невдалому поєднанні. Безглуздо звучать поєднання слів ЖАХЛИВО ДРУЖНО, ЖУТНО ВЕСЕЛО, які вжив Петя. Слова ЖАХЛИВО, СТРАШНО, ЖАХТО позначають важкі, гнітючі почуття, і їх не можна використовувати для оцінки чогось позитивного, доброго.

Щоб мова була правильною, грамотною, правильно вимовляйте слова.

Щоб опанувати літературну вимову, треба уважно прислухатися до промови артистів, дикторів радіо, телебачення, читати більше книг. Треба стежити за наголосом у словах. Ось до чого може призвести неправильне розміщення наголосу. Послухаємо оповідання шкільного портфеляпро хлопчика Пете, який не ставить наголосів у словах.

Знайомтесь: Петя мій сусід-

Йому вже дванадцять років.

Але каже він досі

Не коридор, а коридор.

Ділектор входить до кабінету,

Закритий мага зин на обід.

Господиня миє склянкуы ,

Сечить буряк, пече млинці.

І до мене дійшла черга:

Портфель він по ртфелем кличе.

Але мені не дарма «Рідне мовлення»

Долею доручено берегти.

І я вигадав не жартома.

Нехай і його звуть Петя .

-Петя! - мчить з двору-

Тобі додому йти час!

Не чіпай малюка, Петя ,

Ти ж великий, а не дитя!

Петя скривджений на хлопців,

Скажіть, у чому винен?

Я не лаявся, не грубіював

І нікого не образив.

За що ж серед білого дня

Забрали ім'я у мене?

Як же допомогти Пете, хлопці? (Висловлювання дітей.)

Так, у всіх словах потрібно правильно наголошувати.

А тепер ми подивимося, як ви вмієте наголошувати в словах. (Робота в парах):

Красивіше Подзвониш

Дзвонить алфавіт

Балувати Балований

Газопровід Договір

Завидно Іскра

Компас Медикаменти

Буряк Торти

Щавель Ірис (квітка)

(Самоперевірка, правильний варіантна екрані)

Хлопці, подивіться, чи не зустрічалися ви з героями наступної сценки. Вона називається «Геть з дороги».

СЦЕНКА №2.

Кімната, у ній стіл, стільці. Дівчинка читає. Мама шиє.

Юля:Мамо, скільки часу? Ой! Я поїду і побіжу до школи.

Мама:Що за поспіх?

Юля:Та наш клас сьогодні збирає та здає… Як це?.. Макулатуру.

Мама:Обід на тарілку.

Юля:Суп? Гаразд. А м'ясо я розріжу: собі візьму меншу половинку, а тобі залишу більшу половинку. Добре?

Мишко(вбігає) : Юля, ти що так довго?

Юля:Нині. Тільки поп'ю. Мамо, у нас є холодний окріп? (Наливає воду, п'є). Що мені вдягти? Я одягну светр. Добре?

Мама:Візьми пальто, ще холодно.

Юля:Добре, одягну пальто.

Мама:Не можу зрозуміти, чому Юля та й інші хлопці не стежать за своєю промовою. Здається, і книги читають, і в школі з російської хороші позначки отримують, а говорити правильно російською не вміють.

З'являються ЧАС, ІМ'Я ДОДАТКОВЕ, ПОЛОВИНА, НАДІТИ, ОДЯГТИ, ЇСТИ, ЯК ЦЕ (хлопці з табличками, на яких чітко прописані ці слова) і всі хором кажуть:

Ми дивуємося, ми дивуємося, ми обурюємося, адже неправильно вживають нас при спілкуванні хлопці.

ЧАС:Чи чули ви, що зі мною зробили? По-перше, мій родовий відмінок – ЧАСУ, а по-друге, питання «Скільки часу?» вимагає продовження, наприклад: «Скільки часу я на вас чекаю?». А в тому сенсі, як запитала Юля, треба сказати: «Котра година?» Бачите, як зі мною недбало поводяться?

ПРИКМЕТНИК:Ні, іменники, якщо вже кому важко, то це нам, прикметникам. З нами зовсім не зважають, приєднують, не думаючи, до будь-якого іменника, користуючись нашою дружбою з вами. Ось і виходить «ХОЛОДНИЙ ОРИП». Адже якщо окріп охолонув, він перестав бути окропом, а став кип'яченою водою. І говорити «ХОЛОДНИЙ ОРИП» так само безглуздо, як «СОЛОДКА СІЛЬ».

ПОЛОВИНА:Так, прикметники, ви маєте рацію. Ви ж знаєте, що я – половина – одна з двох рівних частин чогось цілого, і хіба не смішно чути, коли кажуть: «більша половина, менша половина і навіть третя половина». Очевидно, мене плутають із іменником ЧАСТИНА, про яку можна сказати і більша, і менша, і третина. Ох, як тяжко!

НАДІТИ, ОДЯГТИ(сплутані разом) .

НАДІТИ:Так, шановна половина, ми вас дуже добре розуміємо і співчуваємо вам, тому що нас так часто плутають, що ми скоро самі не зможемо розібратися, де повинен стояти я – надіти, а де мій брат – одягнути.

ОДЯГ:ОДЯГТИ можна КОГО-ТО, одухотворений предмет. Одягнути дитину. Одягти на щось або на когось: надіти кільце на палець, надіти пальто.

НАДІТИі ОДЯГТИ(разом, хором) : А нас плутають та плутають. Допоможіть нам розплутатися.

ЇСТИ:Ви два брати, дуже схожі, тому вас і плутають. А я… Мене літературна мова не допускає в першу особу. Замість «я їсти, ми їмо», кажуть: «Я їм, ми їмо». І навіть у третій особі мене вживають обмежено. Лише про дитину можна сказати: "Він їсть". В інших випадках: "Він їсть". Ось у ввічливій формі при запрошенні до їжі мною користуватися не заборонено: Будь ласка, їжте, скільки хочете.

ЯК ЦЕ:Звичайно, ви можете ображатися, що вас вживають неправильно. Але що мені сказати? Мене зовсім замучили: додають без жодного сенсу до будь-якого слова. Навіщо? Не знаю!

Мама:Як цікаво ви розповіли про себе. Мені зрозумілі ваші образи. У розмові Юлі та Миші ми бачили помилки. Хлопці, а чи ви помітили ці помилки? Чи дружите ви з скривдженими словами? Давайте скажімо всі разом, дружно: «ГІДКА З ДОРОГИ ВСЕ, ЩО ПОРТИТЬ НАШУ МОВЛЕННЯ!»

4) Єралаш «Чому ми так говоримо?»

Як називаються такі та їм подібні слова? (Сленг чи жаргон).

А що є жаргон? Чи можна ці слова назвати загальновживаними та зрозумілими всім?

- На жаль, усне мовлення сучасних підлітків та молоді просто усипане жаргонами.
Жаргон – це штучно створена «мова», яка не зрозуміла більшості людей.

Робота в групах:

Нині ми з вами проведемо невеликий практикум. Вам будуть запропоновані слова, які ви часто вживаєте у своїй промові. Підберіть до них слова-синоніми.

Крутий– (характер) – Рішучий, суворий, суворий, наказовий.
Іди геть -забирайся, провалюй.
Офігенно -добре, весело, чудово, радісно, ​​комфортно, затишно, красиво.
Прикольний- (Від слова - прикол тобто паля, кіл, укріплені в землі для прив'язі човна, судна). (Дивовижний, цікавий, своєрідний, різнобічний, веселий)
Ковбаситися -(весело проводити час) – куролесити (сп'яну), бешкетувати, бешкетувати (на хмелі), хуліганити.
Уупс- вигук невдоволення, здивування, типу «ох», «ух».

Ми з вами переконалися, що в російській мові є безліч слів, за допомогою яких можна висловити будь-яку думку, пояснити свої почуття.

Слово – дивовижний дар, Який володіє тільки людина. У російській мові є безліч слів. Скільки їх? На це питання не може переконливо відповісти жоден фахівець, жодна статистика.

Близько 200 тисяч російських слів зібрав у своєму тлумачному словнику Володимир Іванович Даль. У словнику С.І. Ожегова – 57 тисяч слів. У творах О.С. Пушкіна було використано 20 тисяч слів.

Чи можна продовжити список ворогів російської мови?

Відповідно до словника У. Даля “погана - мерзота, гидота, гидота, все мерзенне, гидке, огидне, непотрібне, що мерзить тілесно і духовно; нечистота, бруд та гниль, тління, мертвечина, виверження, кал; сморід, сморід; непотребність, розпуста, моральне розбещення; все богопротивне”.

Що ж таке лихослів'я – порок чи хвороба?

Історія виникнення лихослів'я.

Історія виникнення мату йде в глибину тисячоліть, у далеку язичницьку давнину. За часів язичництва вимовляти ці слова-заклинання мав право лише жрець на святах, коли імітувалося зачаття сущого світу. І жодній людині не могло спасти на думку, щоб вимовити ці слова подумки чи вголос. Тоді люди знали, якою потужною енергією були ці слова, яку небезпеку несли, якщо вживалися без потреби.

Наші пращури вимовляли ці слова, закликаючи собі на допомогу демонів зла. Відьми та чаклунки використовували лихослів'я у своїх наговорах, насилаючи прокляття. Вживаючи мат у розмові з друзями, рідними, сучасні люди, Самі того не підозрюючи, здійснюють потаємний ритуал, закликаючи зло день у день, з року в рік на свою голову і на голову своїх близьких.

Оманою є загальноприйнята думка щодо того, що мат - це слов'янська традиція. Бред на Русі приблизно до середини XIX століття не тільки не було поширене навіть у селі, але і було кримінально караним. Пізніше, лихослів'я людину піддавали публічній порці.

За часів царя Олексія Михайловича Романова почути надвір мат було просто неможливо. І це пояснюється не лише скромністю та делікатністю наших предків, а й політикою, яку проводить держава. По Соборному уложенню використання непотрібних слів накладалося жорстоке покарання – до страти.

За Петра I була випущена книга "Юності Чесне Дзеркало", де писалося, що пристойна поведінка людей може бути визнана лише з повною помірністю від лайки. Не зайве згадати, що за нецензурну лайку в громадському місці навіть за Кримінальним кодексом СРСР належало 15 діб арешту.

Які причини, що спонукають людину поганословити?

(Слайди 16-17-18). перерахувати такі причини вживання поганих слів (див. слайд).

    Погане виховання, низький рівень культури, нестача словникового запасу, невміння говорити інакше.

    Негативний вплив оточуючих та нездатність протистояти йому.

    Злість, гнів, ненависть, неадекватність поведінки, агресія.

    Прагнення бути лідером, демонстрація приналежності до "своїх".

    Поганий характер, шкідливі звички.

    Неповагу до оточуючих.

    Відсутність внутрішнього самоконтролю.

    Використання для емоційної розрядки у важких ситуаціях.

    Неправильне трактування поняття “свобода слова”.

Чи небезпечне лихослів'я?

Як впливає матюка людини?

Треба сказати, що проблемою лихослів'я, вивченням його впливу на організм людини, на її духовне та фізичне здоров'язаймалися і займаються багато вчених, дослідників різних країн.

а) . Серед перших учених, які займалися цим питанням, був і доктор біологічних наук Іван Борисович Белявський. Він спробував з'ясувати, як на людський організм впливають не якісь величезні блоки інформації, а прості односкладові слова.

Сімнадцятирічний дослідження Белявського та її колег увінчалося справжнім відкриттям. Вченим вдалося довести, що кожне сказане нами слово дуже виразно впливає термін життя!

Одним словом, мат сприяє швидкому старінню.

Чи не ризикуючи експериментувати на людях, вчені провели дослідження на рослинах. Досвідам зазнали насіння рослини арабідопсис. Протягом кількох тижнів регулярно - по три-чотири години на день - магнітофон поблизу них "начитував" грубі фрази. В результаті більшість насіння загинули, а ті, що вижили, стали генетичними виродками. Ці монстри, перенісши безліч хвороб, передали їх у спадок, і за кілька поколінь виродилися. Цікаво, що мутагенний ефект не залежав від сили слова, вони не могли вимовлятися то голосно, то пошепки.

Проведено був і зворотний експеримент: вчені “благословляли” насіння, вбите радіоактивним опроміненням у десять тисяч рентген, молилися над ним, і тоді вбите насіння ожило.

У XX столітті японський вчений Масаро Емото за допомогою найновішого обладнання зміг заморозити і сфотографувати воду під мікроскопом.

Те, що він розглянув на молекулярному рівні, його вразило. На фото з'явилися в основному кристали різної формиі чіткості - на вигляд дуже схожі на сніжинки.

Воді перед заморозком говорили різні словабагатьма мовами чи впливали неї музикою. З'ясувалося, що форма кристала відбиває дивовижні властивостіводи. Дивлячись на фотографії на слайдах, можна зробити висновок, що похвала впливає на воду краще, ніж прохання або вимога, а лихослів'я не здатне породити гармонійну красу.

Слова з негативним змістом навіть не сприяють утворенню форми, а позитивно заряджена вода має гарні, чіткі кристали. Адже людина складається на 80-90% із води. Страшно уявити, якщо думки і слова можуть робити таке з водою, що тоді вони можуть створити з людиною.

Чи не з цієї причини так мало здорових людейзалишається, чи не тому часто хворіють діти, чиї батьки постійно матюкаються?

Чи потрібно боротися з лихослів'ям і як? Як бореться із матом закон.

А щоб правильно та розумно володіти мовою, що потрібно зробити? (Робота в групах)

Правила «Культура мови»

1.Намагайся говорити правильно, не вживай у розмові грубих виразів.

2. Говори тільки про те, що знаєш. Пам'ятай, що "говорити, не думаючи, все одно, що стріляти, не цілячись".

3.Не поспішай висловлювати свої думки.

4.Не будь багатослівним. Підбирай у розмові ті слова, які краще за інших висловлюють твою думку.

5.При розмові не розмахуй руками. Думку треба висловлювати словами, а чи не жестами.

6.Не говори швидко, не ковтай слова.

7.Не намагайся перекричати співрозмовника, якщо він говорить надто голосно. Почни говорити тихо - співрозмовник теж перестане кричати.

8. Будь ласкавий і привітний у розмові з малюками.

9. Не давай кличок своїм товаришам.

ПАМ'ЯТАЙ ЦІ ПРАВИЛА І ВИКОНУЙ ЇХ.

    Підсумок. Рефлексія.

А зараз знову повернемося до слів Тургенєва: «Бережіть нашу мову, нашу прекрасну російську мову…»

- Ви погоджуєтесь з цим твердженням письменника? Чи потрібно берегти мову? Від кого чи чого? (Звільняти нашу мову від словесного «сміття», що народжується незнанням російської мови та недбалим, безжальним ставленням до неї)

Мова вільна, мудра і проста

Нам покоління у спадок подарували.

Крилов та Пушкін, Чехов та Толстой

Його у своїх творах зберегли.

Мова письменників нам є зразком.

Він мудрістю народною відзначений.

Оволодівайте літературною мовою,

Боріться за культуру мови!

    Що нового ви дізналися сьогодні?

    Чи була корисна сьогоднішня розмова?

    Які висновки ви зробили?

Виховне заняття «Культура поведінки та спілкування»

Ціль:розширити уявлення дітей про правила поведінки та спілкування.

Завдання:

1) розвивати вміння правильно оцінювати свою поведінку та поведінку інших;

2) навчається застосовувати навички культурної поведінки та спілкування у повсякденному житті;

3) виховати шанобливе ставлення до оточуючих.

План події.

Інтерактивна розмова. Мотивація до заняття.

Робота біля дошки «Культурна людина»

Індивідуальна робота «Проблемні питання»

Розбір та оцінка ситуацій «Хто вітається першим?»

Підсумок: повторення та закріплення.

Устаткування

Проектор, ноутбук, картки з індивідуальними завданнями «Проблемні питання», картинки та висловлювання на тему.

Хід виховної години.

Слайд 1

Інтерактивна розмова. Мотивація до заняття

СЛАЙД 2

ВиховательХлопці, чим відрізняються дикі рослини від культурних? Ну, наприклад, дика груша від культурної, породистої груші?

Зразкові відповіді дітей:

Дика груша росте, де і абияк, а культурна - у саду.

За дикою грушею ніхто не доглядає, а культурну – поливають, удобрюють, прищеплюють.

Плоди у дикої груші негарні, несмачні, а у культурної – плоди гарні.

Вихователь:Люди теж бувають дикі та культурні. Чим вони відрізняються? СЛАЙД 3

Зразкові відповіді дітей:

Дикі не вміють поводитися, а культурні поводяться розумно, ввічливо, за них не соромно

Вихователь:Як ви вважаєте, людям приємніше спілкуватися з культурною людиною чи з дикою?

Діти відповідають, що з культурною людиною спілкуватися цікавіше та приємніше.

Вихователь:

Груші можна зробити щеплення, і воно стане культурним. А людині можна зробити щеплення? Що можна йому прищепити?

Зразкові відповіді дітей:

Можна зробити щеплення від грипу, дифтерії.

Можна прищепити правила культури, добрі манери.

Можна прищепити добрі навички, звички.

Вихователь:

Якщо ми прищепимо людині навички та звички культурної поведінки, якою вона стане?

Діти хором відповідають: культурним

Вихователь: СЛАЙД 4Ось ми і підійшли до теми нашого заняття культура поведінки та спілкування.

Сьогодні ми з'ясуємо, що таке культура поведінки, культура спілкування, хто така культурна людина. Спробуємо з вами сформулювати правила культурної людини та навчимося застосувати ці правила у повсякденному житті.

А зараз давайте звернемося до словників і дізнаємося, що ж означає культура поведінки та спілкування. Увага на екрані.

СЛАЙД 5.Прочитай …

Педагогічний словник:

Культура поведінки – дотримання норм і правил людського гуртожитку, уміння знаходити правильний тонв різних умовахспілкування з оточуючими.

СЛАЙД 6

Педагогічний словник:

Культура спілкування - система знань, умінь та навичок адекватної поведінки у різних ситуаціях спілкування.

СЛАЙД 7

Культурна людина- це людина вихована, яка засвоїла правила поведінки в суспільстві, вона постійно прагне вдосконалюватися, стежить за собою, за своєю мовою, за своїми вчинками.

2.Робота біля дошки «Культурна людина»

СЛАЙД 8

Вихователь:А тепер давайте розберемося на конкретні прикладищо означає бути культурною людиною ?

Перед вами на дошці намальований чоловічок. Нехай кожен із вас подарує йому ознаку культурної людини, але не поспішайте і думайте т.к. в повному обсязі визначення підходять для культурної людини.

(від чоловічка в різні боки кресляться стрілочки та учні по черзі вибирають характеристики виховану людинузі столу вихователя та клеять на дошку)

…. Ще раз зачитай, які якості має культурна людина.

..... а які якості залишилися невідповідними (Читає). Чому?

СЛАЙД 9Молодці, з цим завданням ви впоралися і розібралися чим відрізняється культурна від дикої, некультурної людини.

ВиховательХлопці, і як ми з вами вже переконалися, ознак культурної людини дуже багато, і вони важливі у різних сферах життя, давайте подивимося у яких:

СЛАЙД 10

Культура поведінки та спілкування в різних сферах:

Культура спілкування в школі, класі, їдальні

Культура спілкування та поведінки вдома

Культура поведінки у громадських місцях

Культура ділового спілкування

Культура телефонного спілкування

Проте все зводиться до одного, головного принципу : СЛАЙД 11

«Поважай оточуючих людей».

Повага до оточуючих – це закон для культурної людини.

А чи завжди ми виконуємо цей закон?

Скажіть для чого вам потрібно знати та виконувати правила поведінки та спілкування в суспільстві?

У зв'язку з цим у мене з'явилися кілька завдань. Ваше завдання уявити, що ситуація відбувається насправді з вами, і вирішити її. (Роздаю дітям індивідуальні завдання з 1 питання.)

3. Індивідуальна робота

Ситуація.

Дітям лунають картки із завданням-питанням. Хлопці повинні обміркувати ситуацію та висловити свою думку щодо свого питання.

Запитання для роботи в додаток №1

СЛАЙД 12 Молодці і з цим завданням ви теж впоралися чудово.

4. Розбір та оцінка ситуацій «Хто вітається першим?»

СЛАЙД 13

Пропоную вам послухати розповідь «Хто вітається першим?» та відповісти на запитання: чому з Дімкою ніхто не вітався?

«В Останнім часомнавколо Дімки стало творитися щось незрозуміле. З ним перестали вітати знайомі. Вчора, наприклад, дорогою до школи зустрілася йому сусідка, баба Катя. Дімка дивився на неї на всі очі, а вона пройшла мимо, і навіть не привіталася. Підходячи до школи, Дімка зустрів вчителя математики, і той теж мовчки пройшов повз нього. Весь день Дімка болісно шукав відповідь на запитання, чому ніхто з ним не вітається. А ввечері на подвір'ї ніс до носа зіткнувся з Оленкою з 5-Б. Він буквально свердлив її очима - і уявіть собі, вона навіть не сказала "привіт". Всю ніч Дімка болісно шукав розгадку цього дивного явища і вирішив, що довкола нього зріє змова».

А як ви вважаєте, хлопці, чому з Дімкою ніхто не вітався? СЛАЙД 14

Зразкові відповіді дітей.

Жодної змови навколо героя оповідання немає. Просто він сам мав привітатись першим.

Чоловіки повинні першими вітатись зі старшими, з жінками, а не чекати, поки з ними привітаються.

А дівчатка теж мають першими вітатись зі старшими, але не з хлопчиками.

СЛАЙД 15

Вихователь:Справді, молодші першимиповинні вітатися зі старшими, хлопчики першими повинні вітати дівчаток, але якщо ви забули це правило, привітатися першим ніколи не завадить.

А тепер продовження цієї розповіді.

СЛАЙД 16

«Наступного дня наш герой зустрів свого друга Дениса, і той пояснив, що Дімка першим мав усіх вітати. І вирішив Діма виправити становище та привітатися з усіма ще раз, та не просто так, а за руку. Що може бути краще, ніж міцне чоловіче рукостискання!

Він вирішив почати з баби Каті. Та, як завжди, поверталася з магазину із величезною сумкою на коліщатках. «Здрастуйте, баба Катя!» - закричав Дімко і кинувся до бабусі, простягнувши руку для рукостискання. Бабуся привіталася, але на рукостискання не відповіла. Вона вирішила, що Дімка хоче їй допомогти, і радісно вручила йому свою важку сумку. Довелося вже бути до кінця шляхетним та тягти цю сумку на 5 поверх. Через це Дімка мало не запізнився до школи - адже йому ще треба було привітати вчителя математики!

Івана Івановича Дімко побачив здалеку. Але в руках у нього був важкий портфель. Дімка вирішив не ризикувати і дочекатися, доки Іван Іванович залишить портфель в учительській. Як тільки вчитель вийшов у коридор, Дімка простяг йому руку: «Здрастуйте Іване Івановичу!». Але вчитель квапливо відвів руки за спину і винувато посміхнувся: «Доброго дня, Їжаче, на жаль, дати мені тобі нічого». Засмучений, Дімка пішов до 5-Б класу, щоб хоч Ленку подарувати свій міцний чоловічий потиск рук, але Ленка обурилася і прочитала йому лекцію»

Як ви вважаєте, хлопці, про що йому розповіла Олена?

Зразкові відповіді дітей.

Що він своєю поведінкою принизив стареньку, вчителя та Олену

Що першим простягає руку завжди старший, а чи не молодший.

Що першою завжди простягає руку жінка, а не чоловік, і якщо вона цього не зробила, то вітатись за руку з нею не треба.

Коли зустрічаються два чоловіки одного віку та положення (наприклад, два однокласники), не має значення, хто першим простягне руку для рукостискання.

Вихователь.Наш герой, виявляється, не знав елементарних правилкультури поведінки і, сам того не бажаючи, образив і образив оточуючих.

СЛАЙД 17

5. Підбиття підсумків.

Прочим ми сьогодні на занятті розмовляли?

Що нового ви дізналися?

Назвіть ознаки культурної людини?

Розкажіть, у яких сферах життя потрібні ці навички?

Сьогодні на занятті ми говорили, що таке культура поведінки та культура спілкування, з'ясувати, хто така культурна людина і які якості вона має мати. На прикладі різних ситуацій та героїв оповідання вчилися правильно чинити стосовно оточуючих.

Чи станете ви культурними людьми залежить тільки від вас самих, адже всі ці правила лише інструменти для того, щоб вміти культурно поводитися і спілкуватися. Ваше завдання – навчитися цими інструментами користуватися в житті.

СЛАЙД 18

Дякую за увагу. Мені було приємно працювати з вами.

Додаток №1. Зітуації.

1. Перебуваючи в автобусі та наближаючись до своєї зупинки, ви хочете пробратися до виходу. Які слова ви сказали б і як вчинили?

2.Як у незнайому людинуспитати, як пройти до театру?

3.Чому у громадських місцях некультурно розмахувати руками, жестикулювати?

4.Чому у громадських місцях некультурно голосно розмовляти, сміятися?

5. Як поводитися при кашлі?

6.Як має пройти людина в кіно, в театрі при посадці на своє місце?

7. Чому некультурно смітити?

8.Двоє дорослих розмовляють між собою, а тобі терміново треба поставити запитання. Як ти вчиниш?

9.Яким може бути звернення до людей, які заважають пройти, коли ви дуже поспішаєте?

10. Хто кого має пропустити: той, хто входить до магазину, чи той, хто виходить?

11.Чому за столом некультурно говорити з набитим ротом, розмахувати вилкою?

12.Якщо ви помітили знайомого вдалині (на іншому боці вулиці, в автобусі тощо), і якщо помітили і вас, то треба привітати знайомого як?

13.Якщо ви входите до кімнати, де є багато людей, як треба привітатися?


Пояснювальна записка
Як часто у своєму житті ви стикаєтеся з невихованими людьми? Адже кожен дорослий колись був дитиною. Саме в дитинстві виховуються уми та серця наших синів та дочок. Тому з перших років життя дитині необхідно прищеплювати навички ввічливої ​​поведінки. Вчити його доброті, уміння усвідомлювати свої вчинки, розрізняти "Що таке добре і що таке погано".
Сучасні діти зростають за умов матеріального благополуччя. Сьогодні у нас є всі або майже всі умови для правильного, всебічного розвиткумаленьку людину. Умови для того, щоб виростити його здоровим і красивим фізично, щоб утворити та розвинути його розум, щоб виховати почуття і запалити в серці невгасимий вогонь людської доброти. Ось чому так гірко часом спостерігати, як сучасні діти часто не вміють поводитись у громадських місцях, на вулиці та будинки з близькими, зневажливо ставляться до дорослих, не вміють поважати чужу працю. Трапляється, що вони неохайні. Іноді відверто грубі. А головне, часом у них немає тієї доброти, того чуйного і делікатного ставлення до оточуючих, які є обов'язковими для кожної людини.
Треба визнати, що культуру поведінки, спілкування та мовлення наших дітей, як правило, не вчать ніде. А зараз настав такий час, коли « гарний тон» робиться нормою. І де, як не в бібліотеці, яка є сховищем «скарбів людської думки», ми маємо можливість на прикладі книг виховувати в дітях ці якості.

Цілі і завдання
Починаючи цю роботу, ми ставимо собі за мету навчити дитину будувати відносини з людьми, засновані на ввічливості та взаєморозумінні.

  1. Ця мета передбачає вирішення наступних завдань:
  2. Допомогти дитині усвідомити себе як особистість. Допомогти дитині виробитипозитивний погляд
  3. на світ, який допоможе знайти своє місце серед інших людей.
  4. Збудити дитину аналізувати свої та чужі вчинки.
  5. Пробудити у дитини інтерес до проблем спілкування.

Сприяти вихованню у дитини навичок культурної поведінки.
Форми роботи Програма передбачаєнаступні форми

роботи: бесіди, бесіди-диспути, ігрові програми, психологічні тренінги, рольові ігри.
Вік

Учні 1-4 класів.
Строки проведення

Навчальний рік.
Умови проведення Програма розрахована на навчання дітей протягомнавчального року

  1. . Програма складається з кількох тематичних блоків, які у свою чергу ділитимуться на окремі заходи. Педагоги мають можливість вибрати для проведення один або кілька заходів із програми, оскільки в кожному заході поставлено та вирішено конкретні цілі та завдання. Програма включає наступні блоки:"Наука приємного обходження".
  2. Захід цього блоку познайомить дітей з історією етикету: що таке етикет, історія етикету в Росії, цікаві та курйозні приклади з історії етикету.Воно будуватиметься з двох частин: бесіди та ігрової програми. «Гарні манери на кожен день»Як підтримати розмову, навіщо потрібні ввічливі слова, телефонна ввічливість, спілкування з друзями, поведінка в школі — ось теми, які ми обговоримо з дітьми на наших зустрічах. Заходи відбуваються у формі бесід-диспутів,ігрових програм , психологічних тренінгів,.
  3. рольових ігор«Господар і гості»
  4. . У цьому блоці передбачається обговорити з дітьми основні правила гостинності. Як поводитись у гостях, кому що дарувати, як приймати гостей, правила поведінки за столом. Заходи відбуваються у формі бесід, ігрових програм та рольових ігор."Мій дім моя фортеця"