Проект "Знайомство з димківською іграшкою". Середня група. Проект "димківське диво" для дітей середньої групи Актуальній темі димківська іграшка в середній групі

МУНІЦИПАЛЬНИЙ АВТОНОМНИЙ ДОШКІЛЬНИЙ ОСВІТНИЙ ЗАКЛАД МАЛИНСЬКИЙ ЦЕНТР РОЗВИТКУ ДИТИНИ ДИТЯЧИЙ САД «ІВУШКА» СТУПИНСЬКОГО РАЙОНУ МОСКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Склала та провела: Червякова Надія Миколаївна П.МАЛИНО 2017р.

Мета: Знайомство дітей із народним промислом – димківською іграшкою.

Освітні:

  • Познайомитись з історією походження димківської іграшки.
  • Познайомити з різноманіттям димківських іграшок, специфікою декору, характерними елементами та поєднаннями кольорів.

Розвиваючі:

  • Розвивати мову, пам'ять.

Виховні:

  • Вчити дітей бачити красу димківської іграшки, її виразність, образність, яскравість візерунка.
  • Виховувати любов до народної творчості.
  • Виховувати повагу до праці народних майстрів.

Пріоритетна освітня сфера: «Пізнавальний розвиток» .

Інтеграція освітніх галузей: «Пізнавальний розвиток» , «Соціально-комунікативний розвиток» , «Мовленнєвий розвиток» , «Естетичний розвиток» , "Фізичний розвиток" .

Види діяльності: пізнавальна, комунікативна, рухова, продуктивна.

Методи, що використовуються: сюрпризний момент, словесні методи (Оповідання вихователя, метод питань, бесіда, метод повторення), ігрові методи та прийоми, перегляд відео матеріалів.

Обладнання: димківські іграшки, Петрушка, фото та відео матеріали, м'яч.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Вихователь: Доброго дня, хлопці! Сьогодні сонечко дивиться на нас та посміхається нам. Давайте і ми посміхнемося один одному і скажемо всі разом:

Встало сонечко – ура! (Тянуть руки вгору)

Займатися нам час! (ляпають у долоні)

(Діти повторюють за вихователем).

2. Основна частина.

У групі з'являється іграшка.

Я весела іграшка,
А звати мене... (Петрушка).
Я найвеселіший на світі,
За це й подобаюсь я дітям.

Я прийшов до вас не один,
Я привів своїх друзів.

Але спершу мені скажіть, хлопці, у вас є іграшки? А з чого вони зроблені?

Діти: Наші іграшки виготовлені з пластмас, гуми, металу, дерева, тканини.

Вихователь: Хлопці, подивіться, які гарні друзі – іграшки у нашого Петрушка. Ви впізнали їх?

Діти: Це конячка, півень, курочка, оленя.

Вихователь: Іграшки запрошують нас познайомитися ближче (Діти виходять на килим).

Фізкультхвилинка «Димківські іграшки»

Ми іграшки розписні,
Реготухи вятські,
Щеголихи слобідські,
Куманці посадські.

У нас ручки крендельком,
Щечки наче яблучка.
З нами здавна знайомий
Весь народ на ярмарку.

Петрушка звертається до дітей: Хлопці, вам сподобалися мої друзі?

Чим вони вам сподобалися?

Діти Красиві, яскраві.

Вихователь: Справді, це дуже гарні іграшки. Чи роблять такі іграшки в селі Димкого?

Чим знаменито Димкове?
Іграшкою своєю.
У ній немає кольору димного,
А є кохання людей.

У ній щось є від веселки,
Від крапель роси.
У ній щось є від радості,
Гримить, як баси.

(В. Феофанов)

Вихователь: Ласкаво і ніжно називають у народі цю іграшку – серпанок. Звідки ж така дивовижна назва? Ми зараз з вами дізнаємось.

З високого берега річки В'ятки, на якому стоїть місто Кіров, видно зарічну слободу Димково (Показується картинка). Взимку, коли топляться печі, і влітку у похмурі дні, коли туман, вся слобода – ніби в диму, в серпанку. Тут, у далеку давнину і зародилася ця іграшка. Взимку, коли люди не мали роботи на полях, вони ліпили свистульки з глини. Цілу зиму жінки Димкова ліпили їх для ярмарку. З невеликої глиняної кульки з отворами свистулька перетворювалася то на качечку, то на півника, то на коника. І ось на лотках та прилавках багатолюдного ярмарку торгують веселим товаром. Що це за товар, давайте подивимося? (показується відео «Димківські іграшки» )

Фізкультхвилинка.

Вихователь: А зараз Петрушка запрошує всіх рухатися (Діти виходять на килим):

А зараз, хлопці,
Я кличу всіх на зарядку!
Вліво, вправо поверніть,
Нахилиться, підніміться.

Руки вгору і руки в бік,
І на місці стриб та стриб!
А тепер біжимо в стрибку,
Молодці всі дітлахи!

Уповільнюємо, діти, крок
І на місці стій! Ось так!
А тепер ми сядемо дружно,
Нам ще треба працювати!

(Діти займають свої місця)

Вихователь: Хлопці, скажіть, а що спільного у всіх цих іграшок?

Діти: Всі іграшки мають яскраві фарби, всі на білому тлі, вкриті красивими візерунками.

Вихователь: А як ви вважаєте, якою фарбою спочатку покривають іграшку?

Діти: Білий. На білому тлі візерунки добре та красиво виділяються.

Вихователь: А чи зможете припустити, звідки взяли майстри білий колір?

Вони взяли від снігу, біля зими. Іграшки ж ліпили взимку!

Вихователь: Правильно! Біле тло взяли майстри від засніжених полів, коли взимку все навколо біло-біло. У тих місцях зима довга, а снігу багато. Майстрам хочеться зробити іграшку такою ж чистою та білою, як сніг. Чому їх розфарбували у яскраві кольори?

Діти: Тому, що вони робилися до свята, то розфарбовували їх яскравими фарбами.

Вихователь: Які кольори використали майстри для розпису іграшок?

Діти: Вони використовували яскраві кольори: червоний, синій, малиновий, жовтий, помаранчевий, зелений.

Вихователь: Які візерунки ви бачите на іграшках?

Діти: На іграшках кружечки, крапки, лінії, клітини, смужки, криві, хвилі, квадрати, кільця, овали.

Вихователь: Правильно. Якщо подивитися на візерунок димківської іграшки, він надзвичайно простий (Демонструються елементи розпису).

Усі іграшки не прості, а чарівно розписні.

Білі як берізки, кружечки, клітини, смужки –

Простий, здавалося б, візерунок, але відвести неспроможний погляд.

Вихователь: Які образи можна побачити у димківських іграшках?

Діти: Конячка, півень, олень, баран, панночка.

Вихователь: Найпоширеніші сюжети: няньки з дітьми, водоноси, барани із золотими рогами, індички, півні, олені і, звичайно, молоді люди, скоморохи, пані.

Вихователь: Давайте подивимося, як створюється іграшка?

(Діти дивляться відео, вихователь паралельно розповідає).

Багато праці треба вкласти, щоб іграшка стала такою ошатною. Вона народжується тричі. Перший раз вона народжується, коли її ліплять із червоної глини. Фігурки ліплять частинами, окремі деталі збирають і доліплюють, використовуючи рідку червону глину як сполучний матеріал. Сліди ліплення загладжують для надання виробу рівної та акуратної поверхні. Іграшку треба обпекти, щоб вона стала міцною. Від сильної спеки іграшка розжарюється, а коли остигає, глина стає дзвінкою та міцною. Так іграшка народжується вдруге. Відбувається випробування вогнем. А коли народжується втретє?

Діти: Втретє іграшка народжується, коли її білять і розписують фарбами.

Вихователь: Потім її білять крейдою, розведеною молоком і розписують. Іноді поверх візерунка наліплюють шматочки сусального золота, що надають ще більшу ошатність іграшці. Так вона народжується втретє. Красиві яскраві, ошатні іграшки продають на ярмарку. Виготовлення іграшки, від ліплення і до розпису - процес унікальний і творчий, що ніколи не повторюється. Ні, і не може бути двох абсолютно однакових виробів. Кожна іграшка унікальна, єдина та неповторна.

Гра «Вікторина»

Вихователь: Один, два, три – гурток збери (Діти будуються в коло). Давайте пограємо в гру, я кидатиму м'яч і ставитиму питання, а хто спіймав м'яч – відповідай.

  1. На яке тло наносять майстри яскраві візерунки? (білий)
  2. З чого ліплять димківські іграшки? (З глини)
  3. На які постаті схожі димківські візерунки? (геометричні)
  4. Як називається село, де роблять ці дивовижні іграшки? (Димкове)
  5. Якими квітами прикрашають димківські іграшки? (червоний, синій, жовтий, зелений)
  6. Де обпікають іграшки? (У печі)

Фізкультхвилинка.

Вихователь: А тепер уявіть собі, що ми з вами майстри.

Привезли ми глину з далекого пагорба (руки на поясі, повороти із пружинкою)
Ану, за роботу, диво-майстра! (руки вперед, убік)
Зліпимо, висушимо - і в піч! (ліплять «долоньками» )
А потім розпишемо (пальчики щіпкою, малюють хвилясті лінії)

Піч жаром пашить (Кулачки стискають і розтискають).
А в печі не калачі, не ватрушки (махають вказівним пальцем)
А в печі – іграшки (руки вперед)!
(Діти сідають на свої місця)

Вихователь: Молодці! А зараз послухайте вірш.

Їли сплять у гасцінца
В іній сивому,
Сплять дерева, спить річка,
Скована льодом.

М'яко падає сніжок,
В'ється блакитний димок,
Дим йде з труб стовпом,
Точно в серпанку все кругом,

Блакитні далі,
І село Димкове назвали.
Там любили пісні, танці,
У селі народжувалися диво - казки,

Вечори взимку довгі,
І ліпили там із глини
Усі іграшки непрості,
А чарівно – розписні:

Білі як берізки,
Кружочки, клітини, смужки –
Простий, здавалося б, візерунок,
Але відвести неспроможний погляд.

І пішла про «димку» слава,
Заслуживши цього права,
Говорять про неї всюди,
Дивовижному диву
Ми вклонимося неодноразово.

Вихователь: Чи сподобався вам вірш?

Про що воно?

3. Підбиття підсумків.

Вихователь: Ось і добігло кінця наше заняття. Петрушка прощається із вами.

Хлопці, вам сподобався наш гість?

З чим він вас познайомив?

Що нового ви дізналися?

Чи сподобалося вам наше заняття?

Проект "Знайомство з димківською іграшкою". Середня група №9 «Кульбаби».

Опис: даний проект розроблений для дітей середнього дошкільного віку
Мета проекту:
Формування та розвиток основ духовно-моральної культури дітей за допомогою ознайомлення з народними промислами – димківською іграшкою, розписом.

Завдання:

Познайомити з димківською іграшкою, з елементами димківського розпису.
- Формувати навичку використання матеріалів для малювання.
- Вчити бачити красу димківської іграшки.
-Розвивати пізнавальну активність, зорову пам'ять, увагу, допитливість.
- Розвивати художній смак у результаті виготовлення виробів.
- Розвивати моторику рук та тонких рухів пальців.
- Розвивати всі компоненти зв'язного мовлення, його граматичний устрій, діалогічну мову, навички
спілкування.
- Виховувати любов до народно-ужиткового мистецтва, до народної творчості.
- Виховувати повагу до роботи майстрів.

Вид проекту: пізнавально – творчий.

Учасники проекту: вихователі групи, керівник ізостудії, діти середньої групи, батьки.
Актуальність: Димківська іграшка - російська народна іграшка, яка міцно увійшла в побут дитячих дошкільних закладів Більш "дитячу" іграшку важко уявити. Димківські іграшки приваблюють дітей яскравістю та оригінальністю. Ці вироби радують око, піднімають настрій, розкривають світ веселого свята. Декоративне малювання димківської іграшки прості, але своєрідні, вони наївні, але виразні. Декоративне малювання димківської іграшки дає можливість дітям відчути себе у ролі художника – декоратора.

Очікуваний результат: у ході реалізації цього проекту ми припускали, що в результаті спільної діяльності вихованців, їхніх батьків та педагогів групи у дітей сформується інтерес до димківської іграшки. Вони засвоять кольори цього розпису, зможуть називати всі його елементи. Дізнаються прийоми малювання та навчаться складати візерунки. Діти отримають початкові ставлення до декоративно - прикладному мистецтві, розширять кругозір з допомогою віршів, загадок, ігор.
Батьки вихованців виявлять інтерес до реалізації проекту та використовуватимуть його в домашніх умовах.

План реалізації проекту:

1. Підготовчий етап

Зацікавити російської народної культурою з прикладу знайомства з димковской іграшкою.
- Вибрати та вивчити літературу про історію димківського промислу.
- створення необхідних умов для реалізації проекту.
- Розробка та накопичення методичних посібників за знайомством з димківським розписом.

2. Основний етап (практичний):
- Впровадження у виховно-освітній процес ефективних методів та прийомів щодо формування знань дошкільнят про димківську іграшку.
- реалізація проекту через різні види діяльності: проведення розмов з дітьми, розгляд посібників, художньо – творча діяльність, проведення дидактичних та настільних ігор, розучування віршів, потішок, відгадування загадок на тему.

3. Заключний.
- Виставка малюнків «Краса Димки».
-Оформлення консультації для батьків «Роль народної іграшки у вихованні дошкільника»
- Створення міні-музею народної іграшки у групі.

Продукт проектної діяльності:
Дидактичні ігри, розмальовки «Димківські іграшки», поповнення колекції димківської іграшки, виставка виробів «Краса Димки».

Хід проекту

НОД.
Пізнавальний розвиток
Мета: Закріплювати вміння розглядати, описувати та порівнювати народні іграшки. Сформувати знання про особливості розпису іграшок, колориту, основні елементи візерунка. Виховувати інтерес, повагу та дбайливе ставлення до народної творчості.

1. Тема: «Знайомство з димківською іграшкою».
2. Тема: відеопрезентація «Весела Димка».
3. Тема: відгадай загадку «Прекрасна Димка».

Мовленнєвий розвиток

Ціль:Розгляд, порівняння та опис предметів. Формулювання висловлювань та самостійних суджень, складання речень. Емоційно реагувати на розповідь, ставити запитання.
1. Тема: бесіда «Особливості розпису димківських іграшок».
2. Тема: читання віршів про димківську іграшку.
3. Тема: відгадування загадок про димківські іграшки.

Художньо-естетична творчість.
Мета: Розгляд димківських іграшок, вивчення деталей та особливостей орнаменту. Участь у розмові про колір та ритм у візерунку. Виконання завдання на зразок. Самостійний вибір кольору для візерунка та складання візерунка із знайомих елементів. Розвивати загальну моторику рук.
1. Тема: «Димківська іграшка» (розфарбовування олівцями та фарбами за запропонованим зразком). Забарвлення на вибір дітей.
2. Тема: «Візерунки димківської іграшки» (малювання гуашшю деяких візерунків).
3. Тема: «Прикраса спідниці димківськими візерунками (малювання).

4.Тема: «Димківська качечка» (ліплення із солоного тіста).
4. Тема: «Димківський півник» (малювання).

Розвиваючі ігри.
Ціль: збагачувати словник дітей. Розвивати зв'язне мовлення, увагу, мислення. Закріпити знання про димківську іграшку.
1. «Наряд димківську панночку».
2. «Знайди такий самий візерунок».
3. «Збери ціле».

Музична діяльність.
Мета: розвивати в дітей віком інтерес до народної музики, бажання її слухати. Викликати емоційну чуйність.
1. Л. Волокітіна «Ярмарок».
2. Російська народна пісня «Ягідка».
3. Російська народна пісня «Пані».
4. Російська народна пісня «Жили у бабусі».
5. Російська народна пісня «У полі береза ​​стояла».

Рухливі ігри.
Мета: познайомити дітей із народними іграми. Виховувати вміння діяти у колективі.
1. «Струмок».
2. "Золоті ворота".
3. "Їде, їде карусель".

Література
1. Вохрінцева С. Вчимося малювати. Димківська іграшка – 1. Дидактичний демонстраційний матеріал для організації образотворчої діяльності до програм дитячого садка та початкової школи. Видавництво «Країна фантазій».
2. Вохрінцева С. Вчимося малювати. Димківська іграшка - 2. Дидактичний демонстраційний матеріал для організації образотворчої діяльності до програм дитячого садка та початкової школи. Видавництво «Країна фантазій».
3. Вохринцева С. Розмальовка «Димківська іграшка».
4. Школа семи гномів. Розмальовка іграшка. Для занять із дітьми від 4 до 5 років.
5. Тихонова М.В., Смирнова Н.С. Знайомство дітей із російським народним мистецтвом, ремеслами, побутом у музеї дитячого садка. СПб. Дитинство – Прес, 2000.













Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Ціль: Створення аплікації за мотивами димківського розпису

Завдання:

  • Продовжувати розширювати уявлення дітей про димківську іграшку та елементи розпису.
  • Формувати знання про те, якими матеріалами користуються майстри під час виготовлення народної іграшки.
  • Формувати вміння дітей виділяти елементи та колір димківського розпису; складати візерунок на готовій формі з кіл, смужок, хвилястих ліній.
  • Формувати вміння правильно тримати пензлик, користуватися клестером, удосконалювати навички наклеювання.
  • Активізувати вживання в мові назву елементів димківського розпису, розвивати вміння дітей брати участь у розмові, удосконалювати діалогічну та монологічну мову.
  • Виховувати інтерес до народного мистецтва, нерозривно від народної музики, народної творчості.
  • Розвивати дрібну моторику, окомір, відчуття кольору та ритму.

Попередня робота:

Читання оповідання Ушинського “Коника”, знайомство з димківською іграшкою, розгляд ілюстрацій, знайомство з елементами розпису та малювання їх на готових формах, заучування віршів та загадок про димківські іграшки.

Матеріал та обладнання:оформлення виставки – оригінальні зразки димківської іграшки, виконані майстрами промислу, ілюстрації; мультимедійна презентація “Димківська іграшка”, музичний центр, костюми для дітей у народному стилі, російський народний костюм для вихователя, віжки-стрічки, карусель для гри, плакат – карусель для виставки дитячих робіт.

Робота з батьками: запропонувати батькам придбати розмальовки із зображеннями димківської іграшки та розглянути їх з дітьми; запропонувати відвідати з дітьми виставку димківської іграшки у Всеросійському музеї декоративно-ужиткового та народного мистецтва.

Хід заняття

І частина. Організаційний момент.

Димківська панночка зустрічає дітей біля зали.

Ой, ви гості панове,
До нас завітайте сюди
Проходьте, розміщуйтесь
І почути все намагайтеся.
Будемо багато дізнаватися,
Будемо з вами грати.

Панночка: - Здрастуйте, хлопці та шановні гості, я дуже рада бачити вас!

Я панночка Наталія
Подивіться, наскільки я гарна
Я дівчина - краса,
Щічки червоні горять,
Дивовижне вбрання.

Я із села Димкове, де мешкають чудові майстри, які роблять із глини забавні іграшки.

Давайте поїдемо з вами в гості. Хто нас пощастить? Відгадайте?

Граціозна та красива.
Ніжки, спинка, шийка, грива.
Жваве скаче ранком,
Хвіст, як шарфик на вітрі.
Покататися на спинці хиткою.
Хто красуня? (Коніка.)

Ми поїдемо на гарному коні! Займайте місця!

Діти беруть у руки стрічки і імітують рухи конячки, піднімаючи високо ноги, йдуть за паняницею. (Муз.Л.Баннікова)

Гучно цокають копитця
Цок, цок, цок!
Ми до Наташі в гості мчимося
Цок, цок, цок!

Хлопці, ми з вами опинились у селі Димкове. Я вам розповім дивовижну історію, як з'явилася іграшка Димківська.

ІІ частина. Розгляд іграшок.

Слайд 2: - Жили у цьому селі люди. Взимку на вулиці було холодно, в будинках топилися печі, дим огортав дахи, так що нічого не було видно. Ось і назвали село Димкове. За старих часів у дітей не було іграшок, і дорослі робили іграшки з глини своїми руками.

Слайд 3: – Набирали на березі річки глини.

Слайд 4: - Ліпили різні кумедні фігурки.

Слайд 5: - Обпалили їх у печі. Від вогню та жару фігурки висихали і ставали твердими, як камінь.

Слайд 6: – Після вогню їх покривали крейдою. Іграшки були білі, але нецікаві.

Слайд 7: - Тоді дорослі вирішили прикрасити іграшки різнокольоровим розписом. А людей, котрі роблять такі іграшки, називають майстрами.

А зараз подивимося, які виходять іграшки. Діти хто це?

Слайд 8: - Олень.

Слайд 9: - Індик.

Слайд 10: - Кінь.

Слайд 11: - Півень.

Слайд 12: - Панночка.

Слайд 13: - Ось так і з'явилися яскраві, веселі, задерикуваті, ошатні іграшки, які роблять димківські майстри!

Панночка: Вам сподобалися і іграшки? А ви звернули увагу, якими квітами розписані іграшки? (червоний, жовтий, зелений, синій, помаранчевий), у невеликій кількості (коричневий та чорний).

Панночка: Хлопці, ці кольори робили іграшки настільки красивими та святковими, що навіть я прикрасила свою спідницю димківськими візерунками. Подивіться, якими елементами оздоблена моя спідниця? (кола, клітина, прямі та хвилясті лінії).

Панночка: У селі Димкове діти дуже люблять грати, а ви любите? Вставайте, я запрошую вас погратись.

Гра "Карусель" (Рус. нар. мелодія обр.Е.Тілічеєвої)

Ледве, ледве, ледве, ледве,
Закружляли каруселі.
А потім, потім, потім,
Все бігом, бігом, бігом.
Тихіше, тихіше, тихіше, тихіше,
Карусель зупиніть.
Раз і два, раз і два –
Ось і закінчилася гра.

ІІІ частина. Аплікація візерунком на шаблони.

Хлопці, карусель нас перенесла до майстерні димківських умільців.

А ви хочете стати майстрами димківської іграшки? (Так)

Проходьте за столи.

Ми з вами робитимемо аплікацію за мотивами димківського розпису.

У вас у кожного на столах лежать шаблони та готові елементи для виконання аплікації. Ви повинні придумати та наклеїти свій візерунок. Ви готові?

Перед тим, як почнемо працювати, ми з вами розімнемо пальчики.

Пальчикова гімнастика:

Панянка: Хлопці, хто не може, може подивитися на зразок.

Діти виконують аплікацію.

Панночка: Хлопці, хто зробив, несіть іграшки, оформимо з вами виставку.

Підбиття підсумків:

Які іграшки вийшли? (Відповіді дітей)

Який у них настрій? (Відповіді дітей)

Хто зробив ці іграшки? (Ми)

А ким ви сьогодні були? (Майстерами)

А тепер ми сядемо на конячку, нам час повертатися до дитячого садка.

Діти беруть у руки стрічки і імітують рухи конячки, піднімаючи високо ноги, йдуть за паняницею.

Гучно цокають копитця
Цок, цок, цок!
У дитячий садок кінь мчимо
Цок, цок, цок!

Проект "Знайомство з димківською іграшкою". Середня група


Опис: даний проект розроблений для дітей середнього дошкільного віку, може бути корисним вихователям дитячих садків.
Мета проекту:
Формування та розвиток основ духовно-моральної культури дітей за допомогою ознайомлення з народними промислами – димківською іграшкою, розписом.

Завдання:
Освітні:
- Познайомити з димківською іграшкою, з елементами димківського розпису.
- Формувати навичку використання матеріалів для малювання.
- Вчити бачити красу димківської іграшки.

Розвиваючі:
-Розвивати пізнавальну активність, зорову пам'ять, увагу, допитливість.
- Розвивати художній смак у результаті виготовлення виробів.
- Розвивати моторику рук та тонких рухів пальців.
- Розвивати всі компоненти зв'язного мовлення, його граматичний устрій, діалогічну мову, соціальну та мовну компетентність, навички
спілкування.

Виховні:
- Виховувати любов до народно-ужиткового мистецтва, до народної творчості.
- Виховувати повагу до роботи майстрів.

Вид проекту: пізнавально – творчий.

Тривалість проекту: короткостроковий

Учасники проекту: вихователі, батьки, діти середньої групи

Актуальність: Димківська іграшка - російська народна іграшка, яка міцно увійшла в побут дитячих дошкільних закладів Більш "дитячу" іграшку важко уявити. Димківські іграшки приваблюють дітей яскравістю та оригінальністю. Ці вироби радують око, піднімають настрій, розкривають світ веселого свята. Декоративне малювання димківської іграшки прості, але своєрідні, вони наївні, але виразні. Декоративне малювання димківської іграшки дає можливість дітям відчути себе у ролі художника – декоратора, відобразити у своїй роботі естетичне бачення та відчуття краси навколишнього світу, природи.

Очікуваний результат: в ході реалізації даного проекту я припускаю, що в результаті спільної діяльності вихованців, їх батьків та педагога групи у дітей сформується інтерес до димківської іграшки. Вони засвоять кольори цього розпису, зможуть називати всі його елементи. Дізнаються прийоми малювання та навчаться складати візерунки. Діти отримають початкові ставлення до декоративно – прикладному мистецтві, розширять кругозір з допомогою віршів, загадок, ігор.
Батьки вихованців виявлять інтерес до реалізації проекту та використовуватимуть його в домашніх умовах.

План реалізації проекту:
1. Зацікавити російської народної культурою з прикладу знайомства з димковской іграшкою.
2. Підготовчий етап:
- Вибрати та вивчити літературу про історію димківського промислу, сучасного його стану.
- створення необхідних умов для реалізації проекту.
- Розробка та накопичення методичних посібників за знайомством з димківським розписом.

3. Основний етап (практичний):
- Впровадження у виховно-освітній процес ефективних методів та прийомів щодо формування знань дошкільнят про димківську іграшку.
- Реалізація проекту через різні види діяльності: проведення розмов з дітьми, розгляд посібників, художньо – творча діяльність, проведення дидактичних та настільних ігор, розучування віршів, потішок, відгадування загадок на тему.

4. Заключний.
- Виставка малюнків на тему, виробів.
-Оформлення консультацій для батьків «Роль народної іграшки у вихованні дошкільника»
- Організація виставки спільних робіт батьків та дітей «Краса Димки».
- Вікторина для батьків та дітей «Фабрика димківської іграшки».

Продукт проектної діяльності:
Дидактичні ігри, розмальовки «Димківські іграшки», поповнення колекції димківської іграшки, виставка виробів «Краса Димки».

Хід проекту

НОД.
Пізнання.
Мета: Закріплювати вміння розглядати, описувати та порівнювати народні іграшки. Сформувати знання про особливості розпису іграшок, колориту, основні елементи візерунка. Виховувати інтерес, повагу та дбайливе ставлення до народної творчості.

1. Тема: «Знайомство з димківською іграшкою».
2. Тема: презентація «Весела Димка».
3. Тема: відгадай загадку «Прекрасна Димка».

Спілкування.
Ціль:Розгляд, порівняння та опис предметів. Формулювання висловлювань та самостійних суджень, складання речень. Емоційно реагувати на розповідь, ставити запитання.
1. Тема: бесіда «Особливості розпису димківських іграшок».
2. Тема: читання віршів про димківську іграшку.
3. Тема: відгадування загадок про димківські іграшки.
4. Тема: розучування віршів про серпанок.

Художня творчість.
Мета: Розгляд димківських іграшок, вивчення деталей та особливостей орнаменту. Участь у розмові про колір та ритм у візерунку. Виконання завдання на зразок. Самостійний вибір кольору для візерунка та складання візерунка із знайомих елементів. Розвивати дрібну та велику моторику рук.
1. Тема: «Димківська іграшка» (розфарбовування олівцями за запропонованим зразком). Забарвлення на вибір дітей.
2. Тема: «Візерунки димківської іграшки» (малювання гуашшю деяких візерунків).
3. Тема: «Прикраса димківськими візерунками тарілочки» (аплікація з елементами малювання).
4. Тема: «Прикраса сукні димківськими візерунками» (малювання).

Розвиваючі ігри.
Ціль: збагачувати словник дітей. Розвивати зв'язне мовлення, увагу, мислення. Закріпити знання про димківську іграшку.
1. "Димківське Лото".
2. «Знайди такий самий візерунок».
3. «Збери візерунок».
4. «Збери ціле».

Музично-художня діяльність.
Мета: розвивати в дітей віком інтерес до народної музики, бажання її слухати. Викликати емоційну чуйність.
1. Л. Волокітіна «Ярмарок».
2. Російська народна пісня «Ягідка».
3. Російська народна пісня «Пані».
4. Російська народна пісня «Жили у бабусі».
5. Російська народна пісня «У полі береза ​​стояла».

Рухливі ігри.
Мета: познайомити дітей із народними іграми. Виховувати вміння діяти у колективі.
1. «Струмок».
2. «Лільники».
3. «Черевички загубилися».
4. "Перетягування каната".
5. "Золоті ворота".

Література
1. Вохрінцева С. Вчимося малювати. Димківська іграшка – 1. Дидактичний демонстраційний матеріал для організації образотворчої діяльності до програм дитячого садка та початкової школи. Видавництво «Країна фантазій».
2. Вохрінцева С. Вчимося малювати. Димківська іграшка – 2. Дидактичний демонстраційний матеріал для організації образотворчої діяльності до програм дитячого садка та початкової школи. Видавництво «Країна фантазій».
3. Вохринцева С. Розмальовка «Димківська іграшка».
4. Школа семи гномів. Розмальовка іграшка. Для занять із дітьми від 4 до 5 років.
5. Тихонова М.В., Смирнова Н.С. Знайомство дітей із російським народним мистецтвом, ремеслами, побутом у музеї дитячого садка. СПб. Дитинство - Прес, 2000.

Олена Фірсова (Сичівник)

димковська іграшка

Конспект комплексного заняття у середній групі

Вихователь Сичівник О. В.

Програмні завдання:

1. Освітня: формування у дітей навичок наносити елементи візерунка, використовую нетрадиційну техніку малювання – ватні. палички: горошини малювати пензликом; крапки наносити шляхом легкого дотику ватяної палички.

2. Розвиваюча: розвивати в дітей віком естетичне сприйняття, відчуття кольору; інтерес до народної творчості

3. Виховна: виховувати бажання самостійно розписувати іграшку за мотивами димківського розпису.

Дидактичний матеріал:

Ілюстрації: Димківські іграшки.

Словникова робота:

Активізація словникаКабіна: глиняні, дерев'яні, пластмасові, кінь.

Збагачення словника: умільці, димківська, майстри, розпис, горошина, крапка.

Попередня робота:

Перегляд відеопрезентації про Димківській іграшці;

Знайомство з димківськими іграшками, З технікою їх виконання, з майстрами промислу;

Розгляд ілюстрацій з димківській іграшці.

Роздатковий матеріал: (на кожну дитину)

Силует коня

образотворчі матеріали: (фарби акварельні, пензлик, ватяна паличка, вода, клейонка, серветка)

Хід освітньо-розвивальної ситуації на ігровій основі:

1-а частина: Пізнавально-комунікаційна діяльність «Історія димківської іграшки» .

Привертаю увагу дітей.

Діти подивіться, що в мене в руках!

Сьогодні вранці в дитячий садок листоноша приніс посилку. Зараз ми з вами дізнаємося, кому ця посилка і від кого.

Читаю напис на посилці, хто надіслав посилку і кому вона призначається.

- «Для хлопців середньої групи«Б» «Кульбаби»від російських майстрів». Хочете подивитися, що всередині посилки?

Діти, що це? (іграшки) Вам вони подобаються? Хочете, я вам розповім про ці іграшках?

Ці іграшки з глини. З чого зроблено іграшки? (З глини)

У далекі часи не було таких іграшокякі є тепер у вас, тому умільці робили їх самі. Хто робив іграшки раніше? (умільці). Всім хлопчикам та дівчаткам подобалося грати з такими іграшками.

Вигадують іграшки люди, а виготовляють ці іграшкиспеціальні машини на іграшкової фабрики. Машини ці називаються – верстати.

Де виготовляють зараз іграшки, як називаються машини, на яких роблять іграшки? (Відповіді дітей).

Заводів із виготовлення іграшок раніше не було. Іграшки робили самі люди. Вони їх робили з дерева та глини (Показую).

З дерев'яною іграшкою ми вже знайомилися. Як вона називається? (Матрьошка)

З чого в далекі часи робили іграшки? (дерева, глини).

Глину, як дерево, завжди можна знайти. Сьогодні я вам покажу іграшкизроблені майстрами із глини.

Дістаю з посилки решту іграшкирозглядаємо з дітьми. Називаю і показую:

Козенята, курочки, панночки та інші іграшкиробили народні майстри.

Майстри були різні. Кожен мав свою справу. Одні ліпили іграшки, інші їх розписували.

Подивіться, як цікаво та незвичайно розписані іграшки. Зараз ми з вами розглянемо їх ближче.

Розставляю іграшки на столах, діти підходять до іграшкам за бажаннямрозглядають.

Даю нагоду дітям потримати в руках, розглянути. Після того як діти розглянули, питаю:

Що на них намальовано? (кружечки, клітини, смужки, крапки).

Якого кольору? (Відповіді дітей).

Почали робити такі іграшки дуже-дуже давно, у селі з гарною назвою Димкове. (Діти повторюють назву). Так і назвали ці іграшки – димківські(Діти повторюють). Їх можна дізнатися за цими красивими візерунками. Багато років минуло з того часу, але й сьогодні російські майстри роблять ці гарні димківські іграшки. Люди купують їх і милуються. Ніде у світі не вміють робити такі іграшки, Тільки у нас в Росії. Ось яка цікава історія у димківської іграшки.

Зараз ми з вами відпочинемо, а потім перетворимося на народних умільців, на майстрів.

Фізкультхвилинка:

Ой, люлі, ой, люлі,

Коні на лужок пішли (Ідуть на місці, високо піднімаючи ноги)

Коні завзяті,

Горді, лихі (виконують пружинку, руками ніби тримаючись за поводи)

Пропоную відгадати загадку про одну з димківських іграшок:

Дуже стрункий та красивий,

З чубчиком та пухнастою гривою.

Може плавати та скакати,

Їсть овес, вміє іржати.

Стрибне у воду та у вогонь

Вірний людині… (Кінь)

2-а частина: Продуктивна діяльність «Розпис димківського коня»

Хлопці, хочете також, як димківські майстри розписати іграшки?

Сідайте за столи. Кожен із вас зараз стає майстром і у кожного своє робоче місце, свої інструменти, якими він працюватиме.

Перш ніж розпочати роботу, давайте ще раз розглянемо димківські іграшки.

Розглядаємо іграшки. Детально розповідаю про елементи розпису. Показую зразок малювання. Промовляємо з дітьми, які використовуються елементи в цьому розписі. Сухим пензликом на листі промальовуємо коло, клітинку, смужку, крапки. Роздаю дітям шаблони та пропоную подумати та розписати кожен свою іграшку в стилі димківського розпису.

Під народну музику діти виконують свої роботи. Індивідуально допомагаю тим, кому важко впоратися з будь-якими елементами. Показ роблю на своєму аркуші. Спостерігаю за поставою дітей.

З ваших робіт ми оформлятимемо виставку «Весела димківський ярмарок» .

Рефлексія. Питання до дітям:

Хлопці, а давайте знайдемо такого коня, у якого найрівніші, найкругліші горошини? Крапки?

Хлопці, а тепер давайте знайдемо такого коня, який найбільше схожий на коня, якого я розписувала, чи знайдемо йому брата-близнюка?

Хлопці, давайте знайдемо такого коня, який має дуже багато горошин і крапок?

Трудове доручення.

Діти, кожен майстер після завершення роботи, прибирав своє робоче місце. Ви теж майстри, тому не забудьте забрати робоче місце.

Публікації на тему:

Конспект заняття «Димківська іграшка»Мета: формувати у дітей молодшого дошкільного віку інтерес до історії та культури наших предків. Завдання: познайомити дітей із народним.

Програмний зміст освітньої діяльності: "Художня творчість" - Продовжувати знайомити дітей із народними димківськими.

Конспект підсумкового заняття з образотворчої діяльності у середній групі «Димківський розпис»Муніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад міського округу Балашиха Дитячий садок комбінованого виду № 45 «Бджілка».

Конспект освітньої діяльності з ліплення в середній групі «Каченя» (димківська іграшка)Конспект освітньої діяльності з ліплення у середній групі «Качечка». Тема: "Качечка". (Димківська іграшка) Мета: познайомити з димківською.

Конспект заняття з ліплення «Каченя» (димківська іграшка)СЦЕНАР Творча майстерня Тема «Качечка (по димківській іграшці)» Вікова група: 2 середня Вихователь: Урванцева Світлана Миколаївна.