Конспект екскурсії у продуктовий магазин. Екскурсія до парку в середній групі. Конспект

Цілі: - продовжувати вчити дітей помічати та називати сезонні зміни та встановлювати взаємозв'язки

Систематизувати знання дітей про лугу

Уточнити уявлення про комах, що населяють луг

Знайомити дітей із правилами поведінки на природі під час грози

Викликати в дітей віком інтерес до природи, вміння бачити її красу.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальна дошкільна освітня бюджетна установа

дитячий садок загальнорозвиваючого виду №10

«Оленка» міського округу Рошаль Московської області

Конспект

екскурсії до середній групі

«Літо на лузі»

Вихователь Марченко Ольга Володимирівна

Програмні завдання:

  1. Продовжувати вчити дітей помічати та називати сезонні зміни та встановлювати взаємозв'язки: настало літо – сонце гріє сильніше – з'явилися рослини, комахи.
  2. Систематизувати знання дітей про лугу
  3. Уточнити уявлення про комах, що населяють луг
  4. Знайомити дітей із правилами поведінки на природі під час грози
  5. Викликати у дітей інтерес до природи, уміння бачити її красу

Попередня робота:

Розгляд маршрутного плану; ігри "Лото", "Хто живе на лузі"; розгляд предметних картинок; заучування віршів, прислів'їв, приказок, розгадування загадок про літо, рослини, комах.

Хід заняття.

Сяє сонце, води блищать,

На всьому усмішка, життя у всьому,

Дерева радісно тремтять,

Купаючись у небі синього.

Діти, про яку пору року цей вірш? (Про літо) Ось ми з вами прийшли помилуватися красою літнього лука. Яким, подивіться, став луг улітку? (зеленим, квітучим, ароматним, ароматним, строкатим, запашним, сонячним і т. д.)

Зверніть увагу, що росте на лузі? (квіти, трава) Які квіти? (Ромашки, волошки, дзвіночки, лютики і т.д.) Відгадайте загадки про квіти, які ростуть на лузі.

Я кулька пухнаста,

Білію в полі чистому,

А дмухнув вітерець,

Залишилося стебло. (кульбаба)

Стоїть у саду кучерява-

Біла сорочка

Серце золоте

Що це таке? (ромашка)

Гей, дзвіночки, синій колір,

З язичком, а дзвону немає. (дзвіночки)

Давайте подякуємо нашому луку за красу!

А на що схожий лук? (килим, скатертина) Якого кольору луг? Давайте знайдемо ромашку на лузі і привітаємось з нею! Діти, на що схоже листя ромашки? (На човник) З чим порівняти її пелюстки? (з білою сорочкою)

Гра «Ліс, луг, город».

Діти встають у коло, руки опущені. Ведучий бігає змійкою і після слів: «Ліс, луг, город, ти скажи, що там росте?» зупиняється навпроти дитини.

Ведучий називає будь-яку рослину, а дитина повинна відповісти, де вона росте. Якщо він відповідає правильно, то ставати ведучим.

Вихователь: Діти, зверніть увагу на земляні купки на лузі. Я думаю, що тут попрацював землекоп, чи ви згодні? А як його звати? (Крот) А хто ще живе в землі? (миші)

Вибравши місце для відпочинку, вихователь пропонує дітям тихо посидіти та послухати, щоб потім кожен міг описати те, що він чув. Якщо буде чути пташині голоси, то вчити їх розрізняти. Розпитати, хто що знає про цих птахів.

Вихователь: Ой, дивіться, тут якась дорога, а нею повзуть мурахи. Дивіться, що вони тягнуть? (Голки, сухі травинки) Давайте підемо біля цієї доріжки і подивимося на їхній будинок. Ви знаєте, який будинок у мурах? Чи багато їх у ньому живе? Які ще комахи живуть на лузі? Відгадайте загадки.

Над квіткою пурхає, танцює,

Віялом візерунковим махає. (метелик)

Домовита господиня

Полетіла над лужком,

Поклопоче над квіткою-

Він поділиться медком. (бджола)

Самого не видно,

А пісню чути. (комар)

Модниця крилата

Сукня смугаста,

Зростанням хоч і малюк,

Укусить – буде погано. (оса)

Хто на нами догори ногами. (муха)

Вихователь: Комахи приносять велику користь, але іноді від них постраждати. Тому потрібно знати, як захиститися від комах.

  1. Треба змастити відкриті частини тіла засобами, що відлякують комах.
  2. Треба бути обережними та уважними на природі
  3. Якщо побачили осине гніздо, ні в якому разі не чіпати його, інакше оси вилетять і жалуватимуть
  4. Якщо біля вас летить бджола, намагайтеся бути спокійними, не махайте руками, перейдіть на інше місце
  5. Зустрівши на шляху мурашки, не кривдіть його. Не заважатимеш йому, він тебе не вкусить.

Разом із вихователем проводимо спостереження за комахами, їх зовнішнім виглядом, звичками.

Гра «На пеньку я сиджу»

Діти йдуть по колу, ведучий сидить у центрі і каже:

На пеньку я сиджу,

На калюжок я дивлюся

Там квіточки різні:

Жовті та червоні,

Білі та сині, Дуже всі гарні,

Я квіти не рватиму…

Діти: Будеш з нами грати?

Ведучий: Так

Діти розбігаються, що веде їх салить.

Вихователь: Ми всі любимо відпочивати на природі, але там зустрічається багато небезпек (гроза, злива, ураган) Діти, згадайте, в яку пору року найчастіше буває гроза? (влітку) За якими ознаками у природі можна здогадатися, що наближається гроза? Що буває раніше – Грім чи блискавка? Гроза небезпечна сильними розривами блискавок. У полі, на лузі, на відкритих місцях блискавки часто вдаряють в окремі дерева, стоги сіна та інші предмети, що підносяться.

Якщо гроза застала вас у полі, на лузі краще перечекати у низині, в яру, можна лягти, металеві предмети з рук викинути. Не можна бігти полем, стояти під деревом.

Перетворення.

Тепер, діти, мені хочеться почаклувати: «Раз, два – ось і фея тепер я. А вас я перетворю чарівною паличкоюу комах».

Діти-комахи літають, стрибають, пурхають, видають характерні звуки, властиві комару, бджолі, мусі, джмелю.

Дидактична гра «Добре – погано»

Ми відпочили на галявині і настав час повертатися до дитячого садка. Але перш ніж розчарувати дітей, вихователь хоче дізнатися у них, добре чи погано бути комахою.

Діти приходять до висновку про те, що якщо зникнуть комахи, зникнуть і рослини, загинуть тварини та птиці: одні не можуть існувати без інших. Комахи – це частина природи, а природу треба берегти, любити та охороняти.

"Раз, два три, чотири, п'ять - ось і діти ми знову".

Творча робота.

Після екскурсії до дитячому садкувихователь пропонує зробити метеликів із кольорового паперу (орігамі). Діти роблять метеликів, а потім із ними граються.


Екскурсія в осінній парк. Конспект заняття з екології у середній групі

ТЕМА: Екскурсія до осіннього парку. Золота осінь.

МЕТА: організувати колективну прогулянку, поспостерігати за осінніми змінами в живій та неживої природи, розширити та поглибити знання про об'єкти природи; виховувати у дітей естетичні почуття.

Завдання: - вчити дітей розрізняти найбільш характерний стан осінньої погоди: холодно, йдуть дощі, дмуть вітри, птахи відлітають на південь, з дерев опадає листя,

Провести спостереження за осінньою природою,

Закріпити уявлення дітей про основні частини дерева (ствол, гілки, листя, вправляти у розрізненні листя за величиною, кольором)

Викликати естетичні переживання від сприйняття краси осінніх дерев,

Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, уяву та мовлення,

Виховувати любов і дбайливе ставлення до природи, прагнення піклуватися про неї та берегти.

ХІД ЕКСКУРСІЇ:

Інструктаж щодо поведінки під час екскурсії.

Вступна розмова

Яка пора року настала?

Які осінні місяці знаєте?

Який місяць осені зараз?

Ми з вами познайомилися з прикметами ранньої осені. А зараз настала найкрасивіша пора осені – золота осінь. Ми вирушаємо до парку, щоб подивитися, як він змінився. Чи став золотим?

Основна частина (у парку)

Діти, сьогодні ми з вами підемо на екскурсію до парку. Там ми з вами

гратимемо, спостерігатимемо, дізнаємося багато, чого ви ще не знаєте.

Прийшли до парку. Відгадайте загадки:

Шумить він у полі та в саду,

А до хати не потрапить.

І нікуди я не піду,

Поки він іде.

(дощ)

Діти, чи сьогодні дощ? (Відповіді дітей)

Летить орлиця

По синьому небу,

Крила розпластала,

Сонечко застелило.

(хмара)

Діти, подивіться на небо, що ви там бачите? (Тепло, але не яскраве сонце, у небі хмари.)

Настав час,

Спустіли ліси:

Листя опадає,

Птахи відлітають.

(Осінь)

Що змінилося у природі з настанням осені? (відповіді дітей: стало холодно, птахи відлітають у теплі краї, люди одягли теплий одяг, Листя на деревах стали жовтими, червоними, багряними, золотими, коричневими; став дмухати холодний вітер)

А коли дме сильний вітер, що ми можемо спостерігати у парку? (листопад)

Послухайте вірш:

Листопад, листопад,

Листя жовте летить.

Під ногами шелестять

І летять… летять… летять…

Що бачите на землі? (Килим з осіннього листя, які шарудять під ногами.) Послухаємо це шарудіння.

Ми з вами підемо парком і поспостерігаємо…

Діти, а скажіть будь ласка, куди поділися комахи? (Відповіді дітей)

Правильно, вони залізли у маленькі нірки і сховалися під кору дерев.

А тепер подивіться на дерева і скажіть, що сталося з листям? Правильно, вони стали жовтіти та опадати. Листя на деревах стає менше.

А тепер, хлопці, давайте помилуємося осінні дерева. Подивіться, які вони гарні.

Які дерева ви дізнаєтесь? (Клен, дуб, береза, каштан) Молодці.

А хто покаже мені стовбур дерева? Спробуйте обхопити його пальцями. Чи можна обхопити ствол дерева пальцями? Чому не можна? Який ствол? (Відповіді дітей)

Правильно, стовбур у дерева товстий і його пальцями обхопити не можна.

Тому спробуємо зробити це руками.

Вихователь пропонує 2 дітям взятися за руки та обхопити дерево.

Хлопці, а хто покаже мені гілки? Правильно, а які вони – товсті

чи тонкі?

А зараз подивимося на листя. Які вони? (Жовті, червоні,

оранжеві, коричневі, у деяких місцях ще зелені.)

А листя велике чи маленьке?

Правильно, різні, є зовсім маленькі, а ці великі.

Давайте зберемо листя і складемо з них гарний букет.

Потім на прохання вихователя діти збирають лише маленькі

листя, потім велике. Зібране листя з'єднати в єдиний букет, і

запропонувати дітям подивитися, як вони плавно і тихо кружляючи,

опускаються на грішну землю.

Давайте ми теж покружляємо як листочки.

Молодці красиво. А зараз ми пограємося.

Гра "Дерева". Вихователь каже: - Дує сильний вітер-у-у-у -у і хитає

дерева, всі діти хитають руками з листям «Закружляли листочки» - діти

кружляють з листям, піднявши руки. «А тепер листочки полетіли на землю».

Діти підкидають листя та присідають.

Хлопці, а тепер давайте прислухаємося до звуків парку. Які звуки ви чуєте? Так, десь щебечуть птахи. Спробуймо їх побачити.

Спостереження за птахами протягом всієї прогулянки. Яких птахів ми сьогодні побачили? (ворон, голубів, горобців, галку)

Перед тим, як діти підуть із парку, вихователь пропонує помилуватися красою осіннього парку.


Програмний зміст:

1. Розвивати вміння визначати та називати стан погоди взимку: стало холодно, йде сніг, дерева без листя.

2. Закріплювати властивості снігу, познайомити з новими: зі снігу можна ліпити, кататися на санках, лижах, грати у зимові ігри.

3. Ознайомити дітей із зимовими місяцями.

4. Розширювати знання дітей про диких тварин: які звірі живуть у лісі та чому їх називають дикими тваринами.

5. Закріпити назву зимуючих птахів, привчати дітей піклуватися про птахів.

6. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Активізація словника:

Снігова, морозна, сяє, пухнастий, руда.

Індивідуальна роботаз: Сашком, Іриною, Сабіною, Максимом.

Попередня робота:

Розгляд картин про зиму, альбом із дикими тваринами, спостереження на прогулянці, бесіди.

Хід заняття:

Діти, послухайте загадку:

Запорошила доріжки,

Прикрасила віконця,

Радість дітям подарувала

І на санчатах прокотила.

Про яку пору року можна так сказати? (Зима)А як ви здогадалися, що

це зима?

Відповіді дітей: - Бо на санчатах прокотила.

– прикрасила віконця.

– запорошила доріжки.

Хлопці, а що ви можете сказати про зиму? Зима якась? Буває... (холодна, морозна, снігова тому, що багато снігу)

А сніг якийсь? (Сніг білий, пухнастий, холодний, м'який)

А ще якийсь сніг буває? (Ще сніг буває розсипчастим, коли морози, і липким- коли теплі дні. Ось тоді сніг липкий, можна ліпити сніговиків, різні фігуркизі снігу)

Діти, скажіть мені, зима це добре? (Так)

Чому добре, на вашу думку? (Взимку багато снігу, можна кататися на лижах, санчатах, на ковзанах, грати у хокей)

А ще взимку може бути погано. Чому? Як ви думаєте? (Тому що взимку буває дуже холодно, бувають сильні бурани, хуртовини, можна застудитися і захворіти, дні стають короткими, сонце гріє слабо)

Хлопці, а ви знаєте, що зима живе за 3 місяці? Назвіть їх, будь ласка. (Це грудень, січень, лютий)

А який місяць розпочинає зиму? (грудень)

А який місяць починає новий рік? (січень)

І останній місяцьзими - це... (лютий)

Правильно, молодці. А зараз Данило Трушин розповість вірш

«Лютий» Гуріна.

Все білим-біло навколо...

Це місяць снігових завірюх

А зараз я хочу запросити вас на екскурсію (прогулянку) до Зимового лісу.

Давайте ми з вами одягнемо теплі штани, шкарпетки, теплу шубку, шапку, валянки, рукавиці, зав'яжемо шарфи і відправимося в зимовий ліс, подивимося, як живуть і рятуються від морозів звірі та птах у лісі.

Звучить музика та діти входять у ліс.

Ой, хлопці, подивіться якийсь гарний зимовий ліс. Ідемо тихо, хлопці, по хрумкому снігу. Ми бачимо в лісі дерева, у яких листочки залишилися під снігом, узимку наші дерева відпочивають.

Тільки ялинка «Взимку та влітку одним кольором». Чому?

(Бо у ялинки голки і взимку, і влітку зелені)

А які тварини мешкають у лісі? (Заєць, лисиця, вовк, ведмідь)

Як називаються тварини, які мешкають у лісі? (Дикі тварини)

Сашко, а чому їх називають диким? (Бо вони не мають господаря і вони живуть у лісі, і самі собі добувають їжу)

Діти, послухайте загадку

Маленький, біленький,

Лісом стриб-стриб,

По сніжку тик-тик.

Це хто? (Зайчик)

Правильно. Ой, а ось і зайчик сидить.

Хлопці, а кролик який? (Шубка біла, хвіст короткий)

Чому в нього взимку біла шубка, ви не знаєте? Бо він ховається від ворогів у снігу.

Чим зайчик харчується? Як ви думаєте? Зайчик удень спить, а вночі ходить на годівлю.

Взимку він харчується корою молодих осинок, верб, берез - корою дерев.

А зараз ми пограємо у гру «Зайчик біленький сидить».

Гра «Зайчик біленький сидить»

Молодці! А ось інша загадка:

Він у барлозі спить взимку

Під величезною сосною,

А коли прийде весна

Прокинеться від сну(Ведмідь)

А ось і ведмедик - спить під ялинкою.

Хлопці, а коли прокидається ведмідь? (Коли настане тепло. Весною)

А де він спить? Чим харчується? (смокче лапу)Молодці!

Хвіст пухнастий,

Хутро золотисте

У лісі живе,

У селі курей краде.

Це хто? (Лиса)

Хлопці, а як лисиця зимує у лісі?

Ходить вона тихенько, не чути. Харчується мишами. Лисиця чує добре і тому чує мишок під снігом. Від холоду їй допомагає рятуватися її тепла пухнаста, густа шубка.

Давайте походимо як лисичка. Фіз. хвилинка

Хлопці, а ви знаєте, хто ще живе у лісі? (Відповіді дітей)А ось і білочка. Камілла, розкажи, де живе білочка. (У дуплі на дереві)

- Чим білочка харчується взимку? (грибочками, горішками)

Звідки вона бере їх узимку? (Вона збирала їх улітку і сушила)

Звірів ми побачили всіх. Подивіться, хто сидить на дереві? (Птахи)

Яких птахів ви бачите? Іди, Максиме, і покажи мені сопілку.

А що це за птах, Софіє? (Це дятел)А як ще називають дятла?(Доктор лісу)

Чому? (Бо він лікує дерева)

А хто покаже...? (Робота із зображеннями птахів)

Як називають птахів, які живуть узимку в лісі? (Зимові птахи)

Птахів буває багато. Деякі з них відлітають у теплі краї, їх називають перелітними.

Вони харчуються хробаками та павуками. Ці птахи бояться холоду, і коли у нас зима вони відлітають у теплі краї.

А як ми з вами повинні дбати про птахів, нам розповість Артем. (Підгодовувати хлібними крихтами, насінням)

Хлопці, ось і закінчилася наша з вами прогулянка по зимовому лісі. Вам сподобалося? Давайте разом згадаємо:

Про яку пору року ми сьогодні говорили?

Про які тварини ми розповідали?

Молодці! А зараз ми з вами повернемося назад до дитячого садка.

Тетяна Перова
Екскурсія в осінній парк. Конспект заняття з екології у середній групі

ТЕМА: Екскурсія до осіннього парку. Золота осінь.

МЕТА: вчити дітей розрізняти найбільш характерний стан

осінньої погоди: холодно, йдуть дощі, дмуть вітри, птахи відлітають на південь, з дерев опадає листя,

провести спостереження за осінньою природою,

закріпити уявлення дітей про основні частини дерева (ствол, гілки, листя, вправляти у розрізненні листя за величиною, кольором,

викликати естетичні переживання від сприйняття краси осінніх дерев,

розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, уяву та мовлення,

виховувати любов і дбайливе ставлення до природи, прагнення піклуватися про неї та берегти.

Хід екскурсії:

Вступна розмова

Яка пора року настала?

Які осінні місяці знаєте?

Який місяць осені зараз?

Ми з вами познайомилися з прикметами ранньої осені. А зараз настала найкрасивіша пора осені – золота осінь. Ми вирушаємо в парк, щоб побачити, як він змінився. Чи став золотим?

Основна частина парку)

Діти, сьогодні ми з вами підемо на екскурсію до парку. Там ми з вами

гратимемо, спостерігатимемо, дізнаємося багато, чого ви ще не знаєте.

Прийшли у парк.

Діти, які ви спостерігаєте в небі? (Тепло, але не яскраве сонце, у небі хмари.)

Що змінилося у природі з настанням осені?

Що бачите на землі? (Килим з осіннього листя, які шарудять під ногами.)Послухаємо це шурхіт.

Діти, подивіться, у парку стало світліше. Як, на вашу думку, дійсно парк став світлішим? А чому?

Послухайте вірш Є. Трутневої « Осінь» .

Стало раптом світліше вдвічі,

Двір як у сонячних променях –

Ця сукня золота

Біля берізки на плечах.

Вранці ми подвір'я йдемо –

Листя сиплеться дощем.

Під ногами шелестять

І летять… летять… летять…

Ми з вами підемо парку та поспостерігаємо…

Подивіться на дерева і скажіть, що сталося з листям? Вони стали жовтіти та опадати. Листя на деревах стає менше.

А тепер, хлопці, давайте помилуємося осінні дерева. Подивіться, які вони гарні. Підійдіть ближче і спробуйте дотягнутися до нижньої гілки дерева. Яка вона висока! Це береза. Розкажіть про неї. Яка вона? (Оповідання дітей.)А яке вбрання у клена? А ось тополя, дуб.

А хто покаже мені стовбур дерева? Обхопіть його пальцями.

Чи можна обхопити ствол дерева пальцями? Чому не можна?» Який

Правильно, стовбур у дерева товстий і його пальцями обхопити не можна.

Тому спробуємо зробити це руками.

Вихователь пропонує 2-3 дітям взятися за руки та обхопити

Хлопці, а хто покаже мені гілки? Правильно, а які вони – товсті

чи тонкі?

А зараз подивимося на листя. Які вони? (Жовті, червоні,

оранжеві, коричневі, у деяких місцях ще зелені.)

А листя велике чи маленьке?

Правильно, різні, є зовсім маленькі, а ці великі.

Давайте зберемо листя, але тільки жовте. Збирають потім

коричневі, потім лише зелені).

Потім на прохання вихователя діти збирають лише маленькі

листя, потім велике. Зібране листя з'єднати в єдиний букет, і

запропонувати дітям подивитися, як вони плавно і тихо кружляючи,

опускаються на грішну землю.

Давайте ми теж покружляємо як листочки.

Молодці красиво. А зараз ми пограємося.

Гра «Дерева». Вихователь каже: - Дме сильний вітер-у-у-у-у і хитає

дерева, всі діти хитають руками з листям «Закружляли листочки»- Діти

кружляють з листям, піднявши руки. «А тепер листочки полетіли на землю».

Діти підкидають листя та присідають. «Змійка з листя»- Діти з листям

беруть один одного за руки та йдуть змійкою.

Ми вже знаємо, що восени часто дощить. Зараз ми пограємось у гру

«Сонечко та дощ»і подивимося, хто ж із вас найуважніший.

Світить сонечко, усі бігають, грають. Та ось пішов дощ, за сигналом

вихователя діти біжать під парасольку.

Запропонувати інші гри. Перед тим, як діти підуть із парку, вихователь

Пропонує помилуватися красою осіннього парку.

Зимова екскурсія «Кружляються сніжинки в морозному повітрі...» для дітей середнього дошкільного віку

Ціль- Формування первинних природничо-наукових уявлень (пори року. Зима. Ознаки зими).

Устаткування: мішок із заздалегідь заготовленими педагогом сніжками, плакат із зображенням вовка, годівниця та корм для птахів.

Попередня робота

Розучування рухливих ігор «Сніжинки» та «Гей, мороз», лічилки «Вийшов зайчик на доріжку...», пальчикової гімнастики «Годівля», загадок про дерева.

Проведення дослідів «Властивості снігу та льоду» у центрі експериментування.

Проведення бесід «Наші пернаті друзі взимку» та «Дикі тварини взимку».

Спорудження годівниці для птахів разом з татами.

Хід екскурсії

Педагог запрошує дітей на прогулянку до найближчого парку чи скверу, у гай чи на узліссю. Дорогою він звертає увагу дітей те що, що стало дуже холодно, морозно, з рота при диханні йде пара.

У парку педагог збирає дітей навколо себе та читає вірш.

Педагог.

Крутяться сніжинки в морозному повітрі,

Падають на землю мереживні зірки.

Ось одна впала на мою долоню.

Ой, не тай, сніжинка,

Зачекай трохи!

Подивіться, у повітрі кружляють сніжинки. Впіймайте сніжинки на рукавичку і розгляньте їх. Які сніжинки?

Діти. Красиві, візерункові, різьблені, мереживні, білі, тендітні, різні.

Педагог.Зі сніжинок складаються кучугури і товста снігова шуба на землі. Подивіться довкола і розкажіть, що ви бачите. Як виглядають галявини, ставок, дерева та кущі у парку?

Діти.На галявинах лежить сніг. Ставок покритий льодом. Дерева та кущі голі, без листя. На них також лежить сніг.

Педагог.Зачерпніть сніг рукавичкою, розгляньте його, а потім стисніть. Розкажіть, якого він кольору, який він на дотик.

Діти. Сніг білий, пухнастий, легкий, холодний, м'який.

Педагог.А ви зможете так само розповісти про кригу?

Діти.Чи зможемо.

Педагог.Нині я перевірю. Я кидатиму вам сніжок і говоритиму про те, який сніг, а ви ловитимете сніжок і говоритимете, який лід. Сніг білий, а лід...

Діти. ...прозорий.

Педагог. Сніг м'який, а крига...

Діти. ...твердий.

Педагог. Сніг тане швидко, а крига...

Діти. ...повільно.

Педагог.Сніг пухнастий, а лід...

Діти. ...Гладкий.

Педагог.Згадаймо нашу гру «Сніжинки», в якій йдеться про те, чому тане сніг.

Діти разом із педагогом роблять знайому вправу.

Вправа «Сніжинки»

Стою і сніжинки в долоню ловлю.

(Ритмічні удари пальцями лівої руки, починаючи з вказівного, по долоні правої руки.)

Я зиму і сніг, і сніжинки люблю.

(Ритмічні удари пальцями правої руки, починаючи з вказівного по долоні лівої руки.)

Але де ж сніжинки?

У долоні вода!

Куди ж зникли сніжинки?

(На перше запитання стиснути кулаки, на друге розтиснути.)

Растали крихкі крижинки-промені...

(Дрібні потряхування розслабленими долонями.)

Як видно, мої долоні гарячі.

Педагог.Чому ж тане сніг?

Діти.Сніг тане, коли стає тепло. Він тане, якщо потрапляє на долоню чи обличчя, чи якісь теплі предмети. Сніг тане, якщо його кинути у воду.

Педагог.Правильно. Але сьогодні сніг не тане, бо надворі холодно, морозно. Ви не змерзли?

Діти. Ні.

Педагог. Але у вас почервоніли щічки, які щипає мороз. Давайте погріємось і подразним мороз.

Діти вибирають ведучого за допомогою лічилки.

Вийшов зайчик на доріжку,

Промочив бідолаха ніжки.

Щоб ніг не застудити,

Буде у валянках ходити,

Буде у валянках ходити.

А тобі час водити.

Гра-пляшки «Гей, мороз!»

А на вулиці мороз

Щипле щоки нам і ніс.

(Діти стрибками пересуваються по колу, в центрі якого стоїть дитина – «мороз».)

Розчервонілися щоки наші,

(На бігу труть щоки долоньками.)

Чому ми стали гарнішими.

Не боїмося морозу,

(Продовжують рухатися по колу, руки на поясі).

Нас змішають його погрози.

Гей, мороз, біжи плямувати!

(Зупиняються, стають обличчям у коло.)

Раз два три чотири п'ять.

(На слово "плямати" "мороз" починає плямувати дітей. Діти рятуються від "морозу", вставши в кола, намальовані підфарбованою водою на снігу. Кругів має бути менше, ніж дітей.)

Педагог.Ось і молодці! Зігрілися. Але зараз холодно не лише вам, а й птахам. Взимку їм важко добувати корм. Давайте повісимо годівницю, яку ви зробили разом із татами, і розкладемо частування для птахів. Розкладайте корм та розповідайте, кого чим ви хочете почастувати.

Діти під керівництвом педагога вішають на гілку дерева годівницю, розкладають у ній корм, коментують свої дії.

Діти.Для синочок ми повісимо поруч із годівницею шматочки несоленого сала. Пшона насипаємо в годівницю для горобців, а насіння реп'яха - для щіглів. Гілочки сушеної горобини повісимо для сопілок.

Педагог. Молодці! Пташки будуть вам вдячні. А ми зробимо пальчикову гімнастику«Годівниця».

Пальчикова гімнастика «Годівниця»

Скільки птахів до годівниці нашої

(Діти ритмічно стискають та розтискають кулачки.)

Прилетіло? Ми розповімо.

(Машуть перехресно складеними долонями.)

Дві синиці, горобець,

(На кожну назву птиці загинають по одному пальчику на обох руках, починаючи з великих.)

Шість щіглів та голубів,

Дятел у строкатих пір'їнках.

Усім вистачило зернят!

(Труть великі пальчики об вказівні, як би насипають корм у годівницю.)

Педагог. Яке дерево ми з вами повісили годівницю?

Діти.Ми повісили годівницю на березу.

Педагог.Як ви впізнали це дерево?

Діти.Біля берези біла кора з чорними плямами.

Педагог.Правильно. А які дерева та чагарник ви ще впізнали? Адже це не просто, коли на них немає листя.

Діти. Ось там вдалині стоїть дуб. У нього товстий стовбур і розлогі гілки, зморшкувата кора. З іншого боку доріжки ми бачимо горобину. На ній висять грона ягід. Уздовж доріжки ростуть кущі шипшини. На них також видно ягоди.

Педагог.Молодці! Ви дуже спостережливі. Я вами пишаюся! Ще на початку нашої екскурсії ви сказали, що дерева та кущі стоять голі. А які дерева не скинули своє вбрання восени?

Діти. Це ялинки та сосни.

Педагог.Правильно. Хто пам'ятає загадки про ці дерева?

Діти загадують та відгадують загадки.

Ось колючка-недоторка.

Краще ти її не чіпай.

Ой, гострі голочки

У зеленої... (ялинки)!

Ніби руда свічка,

На пагорбі стоїть біля річки.

Розтріпалася від сну

У голках, у шишечках... (сосна).

Педагог.Згадайте, хто з диких тварин любить поласувати шишками ялинки та сосни?

Діти.Це білочка.

Педагог.Чим ще вона харчується взимку?

Діти.Вона харчується горіхами та грибами, які запасла влітку.

Педагог.Розкажіть, як зимують інші дикі тварини.

Діти. Ведмідь спить у барлозі і смокче лапу. Лосі харчуються корою з молодих дерев. Її люблять і зайці. Лисиця полює на мишей і зайців. На зайців нападає і вовк.

Педагог. Як багато ви знаєте про життя диких тварин узимку! Ось порадували мене. А я приготувала вам сюрприз. Давайте закидаємо вовка сніжками, щоб він не ображав зайців.

Педагог дістає мішок із заздалегідь заготовленими сніжками та вішає на дерево плакат із зображенням вовка, що відкрив пащу. Діти беруть сніжки, вишиковуються в шеренгу і метають сніжки у зображення вовка. Попередньо необхідно нагадати дітям, як правильно виконувати кидки через голову.

Після гри екскурсія закінчується. Педагог знімає плакат та ставить дітям останні запитання.

Педагог.Згадайте, що ви знаєте про зиму, про що ми говорили сьогодні на екскурсії.

Діти. Взимку на вулиці холодно. Часто бувають сильні морози. На землі лежить сніг. Річки, озера та ставки покриті льодом. Дерева стоять голі. Птахам взимку холодно та голодно. Їх треба годувати. Іноді важко взимку доводиться і диким тваринам. Про них дбають лісники.

Педагог. Молодці! Ось як багато ви знаєте про зиму! Ми продовжимо розмову про зиму на наступній екскурсії та дізнаємось, як зимують рослини під снігом.