Ճանապարհային օգտագործողների վարքագծի օրինակներ. Ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և մարդկային վնասվածքների պատճառները (շարունակություն). Կոնֆլիկտում վարքի կործանարար ռազմավարություններ

Մասնագիտությունը:կյանքի անվտանգության ուսուցիչ

Հաստատություն:Քաղաքային ուսումնական հաստատություն Դրենևսկայայի հիմնական միջնակարգ դպրոց

Կրթություն: երկրորդական հատուկ

Մանկավարժություն: 14 տարեկան


Դասի թեմա
: Ճանապարհատրանսպորտային պատահար. Ներկայացում

Դասի նպատակներն ու խնդիրները.

Ուսումնական :

    ապահովել, որ ուսանողները գիտելիքներ ձեռք բերեն ճանապարհատրանսպորտային պատահարի իմաստի մասին. զարգացնել ուսանողների հմտությունները՝ ճանապարհային տարբեր իրավիճակներում ճշգրիտ գործելու՝ ճանապարհային անվտանգության կանոններին խստորեն համապատասխան. վերահսկել դասի թեմայի վերաբերյալ հիմնական գիտելիքների և հմտությունների յուրացման աստիճանը.

Ուսումնական:

    զարգացնել ուսանողների ճանաչողական կարողությունները՝ ընդգծելու ուսումնասիրվող նյութում հիմնական, էական բաները, զարգացնելու դասում ուսումնասիրված հասկացությունները և գործողությունների մեթոդները համեմատելու, դասակարգելու, ընդհանրացնելու ունակությունը, զարգացնելու տրամաբանական և տեսողական-պատկերավոր մտածողության անկախությունը։ . զարգացնել երեխաների երթևեկության կանոններին համապատասխանելու հմտությունները՝ երեխաների ճանապարհային երթևեկության վնասվածքները կանխելու համար

Ուսումնական:

    դասի ընթացքում նպաստել ուսանողների մասնագիտական ​​կարևոր որակների ձևավորմանը, անձնական և հասարակական անվտանգության հարցերի նկատմամբ գիտակից և պատասխանատու վերաբերմունքի ձևավորմանը, բարեկամության զգացողության, թիմում աշխատելու կարողության, երեխաների և թիմերի միջև առողջ մրցակցության խթանմանը, երեխաների մոտ որպես ճանապարհներից օգտվող վարքագծի մշակույթի ձևավորում

Դասավանդման մեթոդներ և տեխնիկաՈւսանողներին ինքնուրույն գործունեության մեջ ներգրավելը հետևյալի միջոցով.

1. Աշխատանքի անհատական ​​և խմբակային ձևերի կիրառում;

2. Տեղեկատվության հետ աշխատելու ակտիվ մեթոդների կիրառում.

Ուսանողների գործունեության կազմակերպման ձևը՝ կոլեկտիվ, անհատական։

Աշխատանքային մեթոդ.բանավոր, տեսողական, գործնական

Դասի նպատակը- ճանապարհային գրագիտության ուսուցում, ճանապարհին անվտանգ և ճիշտ վարքագծի հմտությունների զարգացում: Ամփոփել և համախմբել ուսանողների գիտելիքները ճանապարհային անվտանգության վերաբերյալ: Ստեղծել անվտանգ վարքագծի մշակույթ երեխաների և դեռահասների համար ճանապարհներին և հասարակական տրանսպորտում:

Սարքավորումներ:մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, շնորհանդես՝ պատրաստված POWER POINT ծրագրում։

Դասի առաջընթաց

Ուսուցչի բացման խոսքը

- ՀԵՏԱյսօր դասարանում մենք դաս ենք անցկացնում, որի թեման դուք ինքներդ պետք է որոշեք։

Դասի սկզբում ես կցանկանայի մի փոքր խոսել առաջին մեքենայի տեսքի պատմության մասին:

Առաջին մեքենան կառուցվել է Գերմանիայում 1885 - 1886 թվականներին։ Մեր օրերում մեքենան դարձել է տրանսպորտի ամենատարածված ձևը։ (Հավելված 1)

https://pandia.ru/text/78/064/images/image002_214.gif" width="638" height="242 src="> Վթարների թվի և դրանցում զոհերի թվի վիճակագրությունը տխուր է. Այսօր ամբողջ աշխարհում ավտովթարների թիվը կազմում է 1 միլիոն 171 հազար մարդ, վիրավորների թիվը գերազանցում է 10 միլիոնը, իսկ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վնասը հասնում է 500 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ամեն տարի Եվրոպայում դրա հետևանքով մահանում է 45 հազար մարդ Ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և 1,6 միլիոն տուժածների մասին:

Ռուսաստանի Դաշնությունում տարվա ընթացքում մոտ 35 հազար մարդ է մահանում, մոտ 215 մարդ վիրավորվում է։ Ընդ որում, վնասը գերազանցում է 200 միլիարդը։ Ռուբլի։ Ամեն օր մեր երկրում տեղի է ունենում ավելի քան 500 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց արդյունքում մեկ տարվա ընթացքում մենք կորցնում ենք ավելի քան 1500 երեխա Ռուսաստանի ճանապարհներին, ևս 21000-ը ծանր են տանում։ վիրավորվել.

· - վարորդների, հետիոտների, ուղևորների և հեծանվորդների կողմից Ռուսաստանի Դաշնության Երթևեկության կանոններին համապատասխանության մոնիտորինգի համակարգի բարելավում և դրանց համապատասխանության ապահովում:

https://pandia.ru/text/78/064/images/image009_60.jpg" align="left" width="539" height="779">

Հավելված 2

Իսկ մեր դասի գործնական մասը կօգնի մեզ պարզել, թե որքան լավն եք ճանապարհին` խաչբառ, որը կփորձեք ինքնուրույն լուծել:

ՈւղղահայացՃանապարհների հատման վայրը:

Հորիզոնական(հերթականությամբ):

Մի վայր, որտեղ մի քանի ճանապարհներ հատվում կամ սկսվում են:

Հետիոտների երթևեկության համար նախատեսված ճանապարհի տարր:

Ճանապարհային օգտվողը քայլում է մայթով.

Փողոցի մի հատված, որը գտնվում է երկու խաչմերուկների միջև։

Ճանապարհային գծանշումներ, որոնք ցույց են տալիս, թե որտեղ են հետիոտները անցնում ճանապարհի երթևեկելի հատվածը:

Տրանսպորտային միջոցների և հետիոտների տեղաշարժը կարգավորող տեխնիկական սարք

Ճանապարհի երկայնքով խրամատ, որը նախատեսված է ջրահեռացման համար:

Ճանապարհի տարրը հարակից ճանապարհին, որով հետիոտները կարող են շարժվել մայթի բացակայության դեպքում:

Համազգեստով և գավազանը ձեռքին մարդ՝ ճանապարհներին կարգուկանոն ապահովելով.

Հուշագիր ուսանողների համար

Հակամարտության մասնակիցների կողմից ընտրված վարքագծային ռազմավարությունները վճռորոշ են դրա հետագա զարգացման և հաճախ վերջնական արդյունքի, կոնֆլիկտի ելքի համար: Առանձնացվում են հակամարտության մասնակիցների վարքագծի հետևյալ ռազմավարությունները.:

  1. գերակայություն (մրցակցություն, մրցակցություն, պայքար, հաստատակամություն);
  2. խնամք (խուսափում, անտեսում);
  3. համապատասխանություն (երբեմն կոչվում է տեղավորում);
  4. համագործակցություն (համագործակցություն, ինտեգրում):
  5. փոխզիջում.

Կոնֆլիկտում վարքի կործանարար ռազմավարություններ

Կոնֆլիկտային իրավիճակում զուգընկերոջ վրա ազդելու տիպիկ ապակառուցողական մեթոդներն են սպառնալիքների օգտագործումը, «էմոցիոնալ հարվածները» (նվաստացում, վիրավորանք թշնամուն), հեղինակությանը հղում (կամ, ընդհակառակը, դրա ժխտումը), խնդիրը քննարկելուց խուսափելը, շողոքորթությունը, և այլն: Դիտարկենք կործանարար տեխնիկայի մի քանի օրինակ:

  1. Ահաբեկումներ և սպառնալիքներ. Ընդհանուր բանաձև՝ «որովհետև ես քեզնից ուժեղ եմ», «որովհետև, եթե դու չես ..., ապա ես…» Օրինակներ՝ «Ես ունեմ քեզ վրա ազդելու ունակություն», «Եթե դու չես լուծում իմ խնդիրը, Ես ստիպված կլինեմ կապ հաստատել ձեր ղեկավարության հետ»
  2. Գործընկերոջ նվաստացում, վիրավորանքներ նրա նկատմամբ. Ընդհանուր բանաձևը. «որովհետև դու (միշտ սխալ ես անում, դու երբեք չես կարող հստակ բացատրել, թե ինչ ես ուզում, երբեք չես հետևում, դու ուղղակի հիմար ես, դու ոչինչ չես հասկանում դրանից): Օրինակներ. «Դուք նույնիսկ չեք կարողանում հասկանալ խնդիրը», «Դուք անընդհատ սխալվում եք ամենապարզ իրավիճակներում»:
  3. Հղումներ սեփական իշխանությանը կամ ուրիշի լիազորությունների ժխտումը. Ընդհանուր բանաձևը. «որովհետև ես... (այստեղ որոշիր, ես դա քեզնից լավ եմ հասկանում)», «որովհետև դու... (բոլորովին այնքան էլ իրավասու չես, ճիշտ է, ինչպես կարծում ես): Օրինակներ. «Հավատացեք ինձ, ես նախկինում բազմիցս ստիպված եմ եղել նման որոշումներ կայացնել», «Չեմ կարծում, որ դուք սա ավելի լավ եք հասկանում, քան մյուսները»:
  4. Խուսափելով խնդրի քննարկումից. Օրինակներ. «Իմ կարծիքով, դուք դրամատիզացնում եք իրավիճակը», «Ես այստեղ ընդհանրապես որևէ խնդիր չեմ տեսնում»:
  5. Շողոքորթություն. Օրինակ. դու ինչ-որ բան ես»:

Աշխատանքային կոլեկտիվներում կոնկրետ իրավիճակների ուսումնասիրությունն ու վերլուծությունը, որտեղ առաջացել է ադմինիստրացիայի և աշխատողի միջև առճակատումը, թույլ է տալիս վերլուծել ուժի որոշ մեթոդներ՝ օգտագործելով կործանարար տեխնիկա:

  • Ամենահաճախ և տիպիկ օգտագործվողներից առանձնահատուկ է «հոգեբանական նվազեցում»., կոնֆլիկտային իրավիճակը նվազեցնելով մինչև կոնֆլիկտի մասնակցի (կամ մասնակիցների) «վատ բնավորությունը»: Աշխատակիցը բողոքում է աշխատանքի վատ կազմակերպվածությունից կամ կառավարչական անարդարությունից, և նրան մեղադրում են «սկանդալային» լինելու մեջ։ Այս տեխնիկայի օգնությամբ անձի կողմից զբաղեցրած դիրքը մեկնաբանվում է որպես նրա այս կամ այն ​​անհատական ​​հատկանիշների հետևանք և դրանով իսկ արժեզրկվում: Միևնույն ժամանակ, նրան «հուզական հարված» են հասցվում՝ հաճախ ստիպելով նրան պաշտպանելու և արդարացնելու դիրքեր ընդունել։
  • Մեկ այլ հնարք է «Կապել» աշխատակցի անբավարար վարքագիծը խմբի շահերի հետ, որը բաղկացած է անհատի և ընդհանուր խմբի շահերի հակադրությունից: Այս դեպքում խմբից անձի վրա ճնշում գործադրելու պոտենցիալ կա:
  • Գործընկերոջ դիրքերը թուլացնելու հաջորդ մեթոդը նրան զիջելն է, և անկախ նրանից, թե որ ոլորտներն են ազդում, դա ընդհանուր առմամբ նպաստում է անձի նկատմամբ վստահության նվազմանը, ինչը, ի վերջո, թուլացնում է նրա դիրքերը:

Բացի «հակամարտող» անձի վրա ազդելու նշված մեթոդներից, նկատվել են նաև անձի վրա «ուժեղ» ազդեցության այլ մարտավարություններ («զարմացնել նրանց», «զուգընկերոջ մոտ խոցելիություն գտնել և օգտվել նրա թուլությունից» և. վերջապես՝ սպառնալիքների և ամենադաժան ճնշման այլ մեթոդների կիրառում)։ Դրանք բոլորը, սակայն, ենթադրում են ուժի կիրառում և ուղղված են զուգընկերոջը «ճնշելու»:

Այնուամենայնիվ, զուգընկերոջ վրա ազդելու մեթոդները կարող են ներառել «փափուկ» տեխնիկա և մանիպուլյացիայի տարբեր ձևեր, որոնք թույլ են տալիս «գերազանցել» զուգընկերոջը: Մանիպուլյացիայի բոլոր մեթոդներն ուղղված են այնպիսի իրավիճակների ստեղծմանը, որոնք օգնում են մանիպուլյատորին օգտագործել իր գործընկերոջը իր նպատակներին հասնելու համար:

Պմանիպուլյացիա բնութագրող նշանների հինգ խումբ:

  1. հոգեբանական ազդեցությունը որպես հայեցակարգի ընդհանուր նշան.
  2. մանիպուլյատորի վերաբերմունքը ուրիշի նկատմամբ՝ որպես սեփական նպատակներին հասնելու միջոց.
  3. միակողմանի շահ ստանալու ցանկություն;
  4. ազդեցության թաքնված բնույթը;
  5. օգտագործելով (հոգեբանական) ուժ, խաղալ թույլ կողմերի վրա:

Կառուցողական վարքագծի ռազմավարություններ

Փոխազդեցության տեխնիկայի ամենահայտնի նկարագրություններից մեկը Ս. Կրատոչվիլի համաձայն կառուցողական վեճի վարման կանոններն են (Աղյուսակներ 1 և 2), ներառյալ կոնֆլիկտային իրավիճակում բանավոր հաղորդակցության դրական և կործանարար տեխնիկայի նկարագրությունները:

Աղյուսակ 1. Կառուցողական վեճ ըստ Կրատոչվիլի. փաստարկի ոճ

+
1. Կոնկրետություն Վեճում կա առարկա, հարձակումը կամ պաշտպանությունը կրճատվում է մինչև հատուկ վարքագիծ: Ընդհանրացում. ասում են, որ վարքագիծը «բնորոշ» է, անցյալ կամ կապ չունեցող իրադարձությունների հղում:
2. Նշանադրություն Երկուսն էլ կրքոտ են, տալիս և ստանում են ուժեղ «հարվածներ»: Մասնակիցներից մեկը ներգրավված չէ, գտնվում է վեճի եզրին, վիրավորված է, վեճը ժամանակից շուտ ավարտում և այլն։
3. Հաղորդակցություն Պարզ, բաց, ամեն մեկն իր փոխարեն խոսում է, նշանակում է այն, ինչ ասում է։ Դուք կարող եք հասկանալ նրան և պատասխանել նրան: Լավ արձագանք: Շատ հաճախ կրկնել սեփական փաստարկները և ուշադրություն չդարձնել ուրիշների փաստարկներին: Թյուրիմացության թաքնված նշաններ, ակնարկներ, երկիմաստություններ «աղմուկ».
4. «Արդար խաղ» «Ցածր հարվածները» անթույլատրելի են, և հաշվի է առնվում, թե որքան կարող է զուգընկերը տանել։ Փաստարկները չեն վերաբերում վեճի թեմային, այլ ուղղված են զգայուն վայրի:

Աղյուսակ 2. Կառուցողական վեճ ըստ Կրատոչվիլի. վեճի արդյունքը

+
1. Տեղեկատվական բովանդակություն Ինչ-որ բան սովորեցի կամ ստացա, նոր բան սովորեցի: Նոր բան չսովորեցիր։
2. Արձագանք Լարվածությունը վերացել է, զայրույթը նվազել է, դժգոհությունները պարզաբանվել են: Լարվածությունը չվերացավ, այլ մնաց կամ ուժեղացավ։
3. Մերձեցում Վեճը հանգեցրել է գործընկերների փոխըմբռնման և մերձեցման։ Զգացողություն կա, որ դա իրենց է վերաբերում, որ այդպես էլ պետք է լինի։ Պահպանեք նրանց արժանապատվությունը: Գործընկերներն ավելի հեռու են, քան նախկինում: Զգացողություն, որ նրանք սխալ են հասկացվել կամ մեծապես վիրավորված են:
4. Բարելավում Խնդրի վերացում, իրավիճակի լուծում, արդարացումներ, ներողություն, ապագայի պլաններ։ Ոչինչ չի լուծվում, մասնակիցը չի փորձում ինչ-որ բան շտկել կամ թողնում է ուրիշին ու չի ցանկանում ներել նրան։

Քննարկում վարելու և սեփական դիրքորոշումը ներկայացնելու ամենատարածված մեթոդներն են. փաստարկում և հակափաստարկներ. Փաստարկավորման տեխնիկան սովորաբար ներառում է փաստարկների ներկայացում, փաստարկների մշակում և դրական պատասխանների մեթոդ, իսկ հակափաստարկների տեխնիկան ներառում է գործընկերոջ փաստարկների «վերադարձը», դրանց մասնատումը և փաստարկների հակադարձ զարգացումը:

Օրինակ՝ դրական պատասխանների մեթոդը ներառում է կոնկրետ հարցեր տալը, որոնց օգնությամբ յուրաքանչյուր առանձին կետում ձեռք է բերվում հակառակորդի համաձայնությունը և այդպիսով երկու գործընկերներն էլ աստիճանաբար գալիս են նույն եզրակացության. հակադարձ մեթոդն ուղղված է գործընկերոջը հակառակ եզրակացությունների տանելուն՝ աստիճանաբար նրա հետ միասին խնդրի լուծումը գտնելու միջոցով. Մասնատման մեթոդը ներառում է գործընկերոջ փաստարկների հստակեցում և բաժանում դրանց հետագա մշակմամբ և այլն:

Ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և մարդկային վնասվածքների պատճառները

Թեմա՝ կյանքի անվտանգություն։

Ամսաթիվ՝ 25.09.2011թ.

Ուսուցիչ ՝ Խամաթգալեև Է. Ռ.

Նպատակը` դիտարկել ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և մարդկանց վնասվածքների հիմնական պատճառները:

Դասի առաջընթաց

    Ծածկված նյութի կրկնություն:

    Թվարկեք Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների հիմնական իրավունքները հրդեհային անվտանգության ոլորտում:

    Որո՞նք են Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների պարտականությունները հրդեհային անվտանգության ոլորտում և ո՞րն է նրանց կարևորությունը անձնական անվտանգության ապահովման համար:

    Հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման համար պատասխանատվության ի՞նչ տեսակներ են նախատեսվում:

    Նշեք դասի թեման և նպատակը:

    Ծրագրի նյութի ներկայացում.

Ներկայումս մարդկային կյանքն ու գործունեությունը անքակտելիորեն կապված են տարբեր տրանսպորտային միջոցների օգտագործման հետ ինչպես անձնական կյանքում, այնպես էլ արտադրության մեջ: Առանց ավտոմոբիլային տրանսպորտի մշտական ​​զարգացման անհնարին կլիներ մարդկային հասարակության տեխնիկական և սոցիալական առաջընթացը:

ՍԱ ՀԵՏԱՔՐՔԻՐ Է

Առաջին մեքենան կառուցվել է Գերմանիայում 1885-1886 թվականներին։ Մեր օրերում մեքենան դարձել է տրանսպորտի ամենատարածված ձևը։

Թե՛ ցերեկ, թե՛ գիշեր, ցանկացած եղանակին մեքենաները, բեռնատարները և ավտոբուսները շարժվում են աշխարհի երկրների փողոցներով և ճանապարհներով՝ մարդկանց տեղափոխելով, տարբեր ապրանքներ հասցնելով խանութներ, հումք գործարանների և գործարանների համար, շինանյութեր՝ շինհրապարակներ և շատ. այլ ապրանքներ.

20-րդ դարի երկրորդ կես և 21-րդ դարի սկիզբ։ բնութագրվում են ավտոմոբիլային տրանսպորտի կայուն աճով։ Աշխարհի ճանապարհներին մեքենաների թիվը տարեցտարի ավելանում է։ Բայց դա առաջին հերթին վերաբերում է Ռուսաստանին, որտեղ, ինչպես աշխարհի ոչ մի երկիր, վերջին շրջանում կտրուկ ավելացել է մեքենաների հոսքը։

Վիճակագրություն

Միայն 1992-ից 1997թթ. Ռուսաստանում մեքենաների թիվն ավելացել է ավելի քան 4 միլիոն միավորով։ Փորձագետների կարծիքով, մոտ ապագայում Ռուսաստանում մոտորիզացիայի բարձր տեմպերը կշարունակվեն, իսկ ավտոտրանսպորտային միջոցներով հագեցվածության մակարդակը կհասնի 370-440 միավորի՝ երկրի 1000 բնակչի հաշվով (մոտավորապես յուրաքանչյուր երրորդ բնակիչը կլինի վարորդ): 2000-2003 թթ այս մակարդակը կազմում էր մոտավորապես 230-250 մեքենա 1000 բնակչի հաշվով:

Ավտոմեքենաների թվի արագ աճը հանգեցրել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների (ՃՏՊ) և ճանապարհատրանսպորտային պատահարների առաջացմանը։

Ճանապարհատրանսպորտային պատահարը ճանապարհի վրա տրանսպորտային միջոցի շարժման ժամանակ և դրա մասնակցությամբ տեղի ունեցած իրադարձություն է, որի ժամանակ մարդիկ զոհվել կամ վիրավորվել են, վնասվել են տրանսպորտային միջոցներ, շինություններ, բեռներ կամ պատճառվել է այլ նյութական վնաս (ՌԴ. Ֆեդերացիա):

Մահացու ելքով առաջին ճանապարհատրանսպորտային պատահարը գրանցվել է ԱՄՆ-ում 1899 թվականին։

Ներկայումս, ՄԱԿ-ի տվյալներով, աշխարհի բոլոր երկրներում ամեն տարի ճանապարհատրանսպորտային պատահարներից մահանում է մոտ 300 հազար մարդ, իսկ շուրջ 10 միլիոնը վիրավորվում։

Ուշադրություն.

Նշենք, որ մարդկանց համար ավտոմեքենայի հարաբերական վտանգն ավելի քան 3 անգամ գերազանցում է օդային տրանսպորտի, իսկ երկաթուղայինը՝ 10 անգամ։ Յուրաքանչյուր մեկ միլիարդ մարդատար կիլոմետրի դիմաց ավտոմոբիլային տրանսպորտում մահանում է 20, օդային տրանսպորտում՝ 6, երկաթուղային տրանսպորտում՝ 2:

Փորձագետները նշում են, որ, համեմատած զարգացած երկրների հետ, Ռուսաստանում ավտոմոբիլային տրանսպորտում վթարների մակարդակը բնութագրվում է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով մահացության ավելի բարձր ռիսկով։

Վիճակագրություն

ՌԴ ԱԻՆ տվյալներով՝ 2001-2003թթ. հանրապետությունում նկատվել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ընդհանուր թվի աճի միտում (2001թ.` 164.403, 2003թ.` 204.267, 2005թ.` 223.342), աճել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների զոհերի ընդհանուր թիվը (2001թ.` 30.916 մարդ, 2003 թվականին՝ 35 602 մարդ, 2005 թվականին՝ 33 957 մարդ) և ճանապարհատրանսպորտային պատահարների զոհեր (2001 թվականին՝ 187 790 մարդ, 2003 թվականին՝ 243 919 մարդ, 2005 թվականին՝ 274 864 մարդ)։

Ռուսաստանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքների ծանրության ցուցանիշը, ինչպիսին է մահերի թիվը 100 զոհի հաշվով, մի կարգով ավելի բարձր է, քան զարգացած երկրներում: 2001 թվականին այն կազմել է 16,46 մահ, 2003 թվականին՝ 14,5, 2005 թվականին՝ 17։ Համեմատության համար՝ ԱՄՆ-ում՝ 1,3 մահ 100 զոհի հաշվով, Գերմանիայում՝ 1,8, Շվեդիայում՝ 3,4, Ֆրանսիայում՝ 4,1, Ֆինլանդիայում՝ 5.2.

Զարգացած երկրների համեմատ՝ Ռուսաստանում 10 հազար մեքենայի հաշվով ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը զգալիորեն ավելի մեծ է։ 2005 թվականին այս ցուցանիշը կազմել է 66 ճանապարհատրանսպորտային պատահար։ Նշվում է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ավելի քան 70%-ը տեղի է ունենում քաղաքներում և բնակավայրերում։

Ուշադրություն.

Ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ավելի քան 85%-ի պատճառը տրանսպորտային միջոցների վարորդների և հետիոտների կողմից Ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումն է, մինչդեռ վարորդներին բաժին է ընկնում միջադեպերի 70-75%-ը։

Այսպիսով, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և դրանց ողբերգական հետևանքների առաջացման «մարդկային գործոնը» կազմում է ավելի քան 85% և վկայում է ճանապարհային հիմնական օգտագործողների՝ վարորդների և հետիոտների ճանապարհային անվտանգության ոլորտում ցածր մշակույթի մասին:

Կա ևս մեկ գործոն, որը բացասաբար է անդրադառնում ճանապարհային անվտանգության վրա. Ներկայումս վթարների տեմպերի աճի վրա էապես ազդում է երթևեկության ինտենսիվության աճի տեմպերից նոր շինարարության և առկա ճանապարհների վերակառուցման տեմպերի զգալի ուշացումը: Ճանապարհների անմխիթար պայմանների հետևանքով պատահարների թիվը կազմում է 29%:

Ավտոպարկի արագ աճի արդյունքում զգալիորեն ավելացել է տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի թիվը։ Սա հանգեցրեց նոր վարորդների զանգվածային ընդգրկմանը ճանապարհային երթևեկության մեջ: Խոշոր քաղաքներում և դաշնային ճանապարհներին ավելացել է երթևեկության խտությունը։ Փոքր քաղաքներում և մարզային ճանապարհներին երթևեկության ինտենսիվությունը մեծացել է, ինչի հետևանքով փոխվել է երթևեկության իրավիճակը և՛ վարորդների, և՛ հետիոտների համար, որոնք վատ պատրաստված էին դրան:

Ուշադրություն.

Ճանապարհներին տրանսպորտային միջոցների անընդհատ աճող հոսքի պայմաններում շատ ավելի դժվար է պահպանել երթևեկության կանոնները: Ճանապարհային երթեւեկության մասնակիցներից շատերը դրա համար չունեն բավարար զսպվածություն եւ կարգապահություն, իսկ անվտանգության ոլորտում ընդհանուր մշակույթի պակաս կա:

1999 թվականին Ռուսաստանի Դաշնությունը ընդունել է 1995-2010 թվականների ճանապարհային անվտանգության բարելավման հայեցակարգը: Այս փաստաթուղթը սահմանում է ճանապարհային անվտանգության բարելավման հիմնական նպատակը՝ 2 անգամ և ավելի անգամ նվազեցնել ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով մահացությունների թիվը, ինչպես նաև սահմանում է ճանապարհներից օգտվողների անվտանգ վարքագիծը զարգացնելու հիմնական ուղղությունները՝ միաժամանակ ավելացնելով տրանսպորտային միջոցների թիվը: Սահմանվել են ճանապարհային անվտանգության ապահովման ոլորտում պետական ​​գործունեության հիմնական ուղղությունները.

Նկատենք դրանք, որոնք ուղղակիորեն վերաբերում են երկրի ողջ բնակչությանը՝ որպես ճանապարհներից օգտվողների։

Հայեցակարգը նշում է, որ բոլոր ճանապարհներից օգտվողների՝ տրանսպորտային միջոցների վարորդների, ներառյալ հեծանվորդների, հետիոտների, ուղևորների անվտանգ վարքագիծը ձևավորելու և ապահովելու աշխատանքները պետք է մնան պետական ​​տրանսպորտային քաղաքականության հիմնական խնդիրը և կզարգացվեն մինչև 2010 թվականը հետևյալ առաջնահերթության համաձայն. տարածքներ:

    Ճանապարհային անվտանգության, ճանապարհներին անվտանգ վարքագծի հմտությունների և սովորույթների մշակում և կատարելագործում բնակչությանը.

    հասարակական կարծիքի ձևավորման, ԶԼՄ-ների միջոցով լայն տեղեկատվական և բացատրական աշխատանքների իրականացման համակարգի ստեղծում և այլն;

    վարորդների, հետիոտների, ուղևորների և հեծանվորդների կողմից Ռուսաստանի Դաշնության Երթևեկության կանոններին համապատասխանության մոնիտորինգի համակարգի բարելավում և դրանց համապատասխանության ապահովում:

Բացի այդ, 2004 թվականից ՌԴ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը սկսեց ստեղծել Ռուսաստանի Դաշնության ճանապարհներին անվտանգության ապահովման համակարգ։ Այդ նպատակով ՃՏՊ-ներից տուժածներին դրանց հետևանքների վերացման հարցում օգնություն ցուցաբերելու նպատակով ԱԻՆ փրկարարների և պետական ​​ծառայողների համատեղ հերթապահության և ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքների վերացման նպատակով անցկացվում է փորձ: Ռուսաստանի Ներքին գործերի նախարարության երթևեկության անվտանգության տեսչություն (GAI):

Միջոցներ են ձեռնարկվում երկրի բնակչության շրջանում անվտանգության ընդհանուր մշակույթի ձևավորման, ճանապարհներից օգտվողների մեծամասնության կողմից անվտանգ վարքագծի չափանիշներին համապատասխանելու և պատահարների, վնասվածքների և մահերի ընդհանուր թվի կրճատման ուղղությամբ:

Եզրափակելով՝ հարկ է նշել, որ ճանապարհներին անվտանգ վարքագծի մշակույթը առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում դեռահասության շրջանում, երբ մարդն ավելի ու ավելի ինքնուրույն է դառնում իր վարքագծում և արարքներում։

Սա պետք է իմանան բոլորը

Լինելով անվտանգության ոլորտում ընդհանուր մշակույթի նշանակալի բաղադրիչներից մեկը՝ մարդկության կյանքի ոլորտի ընդլայնմանը զուգընթաց պետք է ձևավորվի ճանապարհներին անվտանգ վարքագծի մշակույթ։ Այն ներառում է այնպիսի բաղադրիչներ, ինչպիսիք են.

    Ճանապարհային կանոնների իմացության մշտական ​​ուսումնասիրություն և կատարելագործում՝ հաշվի առնելով անձնական կարիքները՝ հետիոտն, ուղևոր, վարորդ.

    երթևեկության կանոններին համապատասխանելու ներքին կարիքի և կարգապահության ձևավորում.

    ճանապարհներին իրավիճակը գնահատելու, զարգացումները կանխատեսելու և վտանգավոր իրավիճակի հավանականությունը կանխատեսելու ունակություն.

    վտանգավոր իրավիճակներից խուսափելու համար ճանապարհին իրավիճակի գնահատման վրա հիմնված հմտությունների և մեթոդների տիրապետում.

    երթևեկության իրավիճակում համարժեք գործելու կարողություն՝ նվազեցնելու ռիսկի գործոնը իր և ուրիշների համար:

Նման որակների զարգացումը ճանապարհային բոլոր օգտագործողների խնդիրն է, և յուրաքանչյուր մարդ պետք է մշտապես բարելավի իր մշակույթը ճանապարհային անվտանգության ոլորտում՝ հաշվի առնելով իր հնարավորություններն ու կարիքները։

    Դասի ամփոփում.

    Ինչո՞ւ է մեքենաների թիվն ավելացել մեր երկրի ճանապարհներին.

    Որո՞նք են մեր երկրում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների աճի պատճառները.

    Ի՞նչ ազդեցություն ունի «մարդկային գործոնը» ճանապարհներին պատահարների, վնասվածքների և մահվան դեպքերի վրա։

    Ի՞նչ առաջնահերթ ոլորտներ են սահմանվել Ռուսաստանի Դաշնությունում՝ ճանապարհներին ճանապարհատրանսպորտային պատահարները և մահերը նվազեցնելու համար:

    Ի՞նչ պետք է հասկանալ ճանապարհներից օգտվողների ընդհանուր մշակույթը:

Տնային աշխատանք

Պարբերության տեքստը կարդալուց հետո ձևակերպել ճանապարհային անվտանգության ապահովման ընդհանուր մշակույթի ձևավորման հիմնական ուղղությունները. Գրանցեք ձեր բացահայտումները անվտանգության օրագրում: Դիտարկենք ճանապարհների վրա ճանապարհներից օգտվողների վարքագծի մի քանի օրինակներ առօրյա կյանքից, գնահատեք նրանց մշակույթի մակարդակը ճանապարհային անվտանգության ոլորտում: Փաստաթուղթ

Ռոզինով Վ.Ն. Մահացու մանկական ճանապարհ-տրանսպորտ վնասվածքներ. Բժշկության կազմակերպչական ասպեկտները... պատճառներըմահացությունը (18,7%), երրորդ տեղում՝ ճանապարհ- տրանսպորտ միջադեպեր...գործունեության բնույթով մարդիկ, ազգային, մարզային...

  • Երեխաների ճանապարհային երթևեկության վնասվածքների կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքների կազմակերպման մեթոդական առաջարկություններ 1 Երեխաների ճանապարհային երթևեկության վնասվածքները կանխելու համար դպրոցական աշխատանքների ոլորտները

    Մեթոդական առաջարկություններ

    ... ճանապարհ-տրանսպորտ վնասվածքներուսումնական հաստատությունում և փաստերի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումները ճանապարհ-տրանսպորտ միջադեպեր... ծանր երթևեկությամբ, գլխավորն է պատճառ ճանապարհ-տրանսպորտ միջադեպերծանր հետևանքներով։ Իմացեք և...

  • Ճանապարհատրանսպորտային վնասվածքների կանխարգելման ծրագիր Ռյազանի քաղաքային ուսումնական հաստատությունում «Թիվ 4 լիցեյ» Բովանդակություն

    Ծրագիր

    2. Պատճառները ճանապարհ-տրանսպորտ միջադեպեր 3. Տարրեր ճանապարհգծանշումներ 4. Լրացուցիչ հատվածներով ճանապարհային ազդանշաններ. Երթևեկության վերահսկիչի ազդանշաններ 5. Ճանապարհնշաններ 6. Ճանապարհնշաններ...

  • Դասի նպատակըհստակ պատկերացում կազմել հետիոտների, ուղևորների, վարորդների և հեծանվորդների կարգապահության մասին:

    ՍարքավորումներՃանապարհային երթեւեկության կանոնների բրոշյուրներ:

    Ճանապարհի մասնակիցն այն մարդն է, ով անմիջականորեն ներգրավված է շարժման գործընթացում՝ որպես տրանսպորտային միջոցի վարորդ, հետիոտն կամ ուղևոր: Բացատրման գործընթացում աշխատեք ճանապարհային երթեւեկության կանոնների տեքստի հետ:

    1.3 Ճանապարհներից օգտվողներից պահանջվում է իմանալ և պահպանել կանոնների, լուսացույցների, նշանների և գծանշումների համապատասխան պահանջները, ինչպես նաև կատարել իրենց տրված իրավունքների սահմաններում գործող և սահմանված կարգով ճանապարհային երթևեկությունը կարգավորող երթևեկության վերահսկիչների հրամանները: ազդանշաններ.

    1.4 Ճանապարհներին տրանսպորտային միջոցների համար աջակողմյան երթեւեկություն է հաստատված:

    1.5 Ճանապարհի օգտագործողները պետք է գործեն այնպես, որ չստեղծեն երթևեկության վտանգ կամ վնաս չպատճառեն:

    Արգելվում է վնասել կամ աղտոտել ճանապարհների մակերեսները, հեռացնել արգելապատնեշները, վնասելը, ճանապարհային նշանների, լուսացույցների և երթևեկության կառավարման այլ տեխնիկական միջոցների չթույլատրված տեղադրումը կամ ճանապարհին թողնել երթևեկությանը խանգարող առարկաներ:

    Խոչընդոտը ստեղծած անձը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները այն վերացնելու համար, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա հասանելի միջոցներով ապահովել, որ ճանապարհային երթևեկության մասնակիցները տեղեկացված լինեն վտանգի մասին և տեղեկացնեն ոստիկանությանը։

    1.6 Կանոնները խախտող անձինք պատասխանատվություն են կրում գործող օրենսդրությանը համապատասխան:

    Մեզանից յուրաքանչյուրն ամեն օր անցնում է փողոցը, շատերն են օգտվում հասարակական տրանսպորտից, ոմանք հեծանիվների վարորդ են. այս ամենը մեզ դարձնում է ճանապարհներից օգտվող: Ուստի Ճանապարհային երթեւեկության կանոնների իմացությունը ժամանակակից մարդու համար անհրաժեշտություն է։ Իսկ դրանք խախտելը կարող է հանգեցնել վնասվածքների և նույնիսկ մահվան:

    Պատկերացրեք, թե ինչ կլինի քաղաքում, եթե ընդամենը մեկ րոպե բոլոր տրանսպորտի վարորդներն ու հետիոտները չպահպանեն սահմանված Ճանապարհային կանոնները, ուշադրություն չդարձնեն ճանապարհային նշաններին և լուսացույցներին, հետիոտները քայլեն ուր ցանկանան։

    Մեքենաները չեն գնա այնտեղ, որտեղ պետք է, այլ այնտեղ, որտեղ կարող են գնալ: Ի՞նչ կլիներ փողոցներում և ճանապարհներում:

    Տրանսպորտային միջոցների քաոսային շարժումը կհանգեցներ նրան, որ խաչմերուկները լցված կլինեն կոտրված մեքենաների կույտերով: Քանի՞ վթար կարող է լինել նման քաոսային երթևեկության հետևանքով: Ավտոբուսների և տրոլեյբուսների ճամփորդությունների գրաֆիկը կխաթարվի. Ուղևորները, բեռները և ապրանքները ժամանակին չեն հասցվի իրենց նպատակակետին, և քաղաքում բնականոն կյանքը կխաթարվի։

    Սրանից խուսափելու համար ստեղծվել են Ճանապարհային երթեւեկության կանոններ, որոնք պետք է իմանալ եւ խստորեն պահպանել։



    Ճանապարհային երթեւեկության կանոնները հստակորեն սահմանում են ճանապարհներից օգտվողների յուրաքանչյուր կատեգորիայի՝ վարորդների, ուղեւորների եւ հետիոտների պարտականությունները: Բայց միևնույն ժամանակ բոլորն ունեն ընդհանուր կանոն՝ լինել փոխադարձ օգնական։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Եթե ​​բոլորը հետևեն սահմանված կանոններին և դրանով իսկ չխանգարեն ճանապարհի մյուս մասնակիցներին, ապա դա նշանակում է փոխադարձ ուշադրություն։ Օրինակ՝ վարորդը շրջվում է խաչմերուկում, առջևում հետիոտնային անցում կա, որի երկայնքով հետիոտն է քայլում, և վարորդը նրան բաց է թողնում։ Կամ հետիոտնը, տեսնելով, որ մեքենան արդեն մոտ է, չի շտապում անցնել այն. «գուցե» ժամանակին հասնեմ, բայց թույլ եմ տալիս, որ մեքենան անցնի: Սա քաղաքավարություն է:

    (Բերե՛ք ձեր սեփական օրինակները):

    Մեզ մոտ աջ կողմով վարելն ընդունված է։ Դա վերաբերում է ոչ միայն մեքենաներին, այլեւ հետիոտներին։ Երբ քայլում եք հետիոտնային արահետով կամ հետիոտնային անցումով, դուք պետք է մնաք աջ կողմում: ԲԱՅՑ ինչո՞ւ, ի վերջո, և՛ մարդիկ, և՛ մեքենաները, երբ հանդիպում են, ցրվում են և քշվում աջ, այլ ոչ թե ձախ։ Որտեղի՞ց է եկել այս կանոնը:

    Այն առաջացել է շատ վաղուց՝ հին ժամանակներում։ Ժամանակին մարդիկ միշտ զինված էին գնում, քանի որ այդ օրերին ճանապարհորդելը բավականին վտանգավոր էր։ Տղամարդը քայլում է կամ ձիավարում է ճանապարհի երկայնքով: Նրա աջ ձեռքին զենք կա, ձախում՝ վահան։ Տեսնում է ինչ-որ մեկին քայլելով կամ մեքենայով դեպի իրեն: Ո՞րն է նրա հետ վարվելու լավագույն միջոցը: Որպեսզի, ամեն դեպքում, ծածկվի վահանով, որպեսզի անսպասելի հարված ընկնի վահանին, այլ ոչ թե բաց կողմին։ Այսպես առաջացավ աջ կողմով շեղվելու կամ անցնելու սովորությունը։ Այն հայտնվեց ու մնաց ընդմիշտ։

    Ճանապարհը զիջել (չմիջամտել) պահանջ է, որը նշանակում է, որ ճանապարհի օգտագործողը չպետք է սկսի, վերսկսի կամ շարունակի շարժվելը, կամ որևէ մանևր անի, եթե դա կարող է ստիպել ճանապարհային մյուս մասնակիցներին, ովքեր իր նկատմամբ առաջնահերթություն ունեն, փոխել շարժման ուղղությունը կամ արագությունը: .

    Վարորդների համար երթևեկության կանոնների հիմնական պահանջներից մեկը խաչմերուկներով անցումների հստակ բաշխումն է։ Դա անելու համար դուք պետք է իմանաք, որ հիմնական ճանապարհով ընթացող մեքենան առավելություն ունի։

    Ո՞ր ճանապարհն է գլխավորը։ Իսկ եթե ճանապարհները հավասար են: Այսպիսով, կա լուսացույց: Իսկ եթե նա այնտեղ չլինի՞։ Վարորդը զիջում է աջ կողմով շարժվող բոլոր մեքենաներին։ Հեծանվային արահետով ճանապարհը հատելիս առաջնահերթությունը մեքենան է։

    Ձևակերպենք ճանապարհի էթիկայի հիմնական կանոնները, որոնց պետք է հետևի յուրաքանչյուր հեծանվորդ։ Եղեք քաղաքավարի և օգտակար: Եթե ​​անգամ ճանապարհի իրավունք ունեք, եթե տեսնեք, որ անուշադրության կամ անփութության պատճառով ինչ-որ մեկը կանգնած է երթեւեկության ճանապարհին, ճանապարհ տվեք։

    Ճանապարհին ցանկացած մանևր կատարելիս պարտադիր է ժամանակին նախազգուշական ազդանշան տալ ճանապարհի մյուս մասնակիցներին:

    Մի խանգարեք ուրիշներին շարժվել: Երթևեկության համար պահանջվողից ավելի մեծ լայնություններ զբաղեցնելու կարիք չկա: Խաչմերուկով անցնելիս մի հապաղեք։

    Եղեք զգույշ և շրջահայաց: Ճշգրտությունը, առաջին հերթին, Կանոնների պահանջների ճշգրիտ կատարումն է: Թվում է, թե դա մանրուք է. հետևի լույս չկա կամ այն ​​շեղվել է ճանապարհի երթևեկելի հատվածից 1-2 մ-ով, բայց հենց այդպիսի ազատություններն են հանգեցնում վթարների: Խոհեմությունը ճշգրտության քույրն է։ Այն բաղկացած է առաջ նայելուց և մի փոքր առաջ տեսնելուց՝ ինչպես կզարգանա երթևեկության իրավիճակը 3-5 վայրկյանում։ Անհրաժեշտ է ժամանակին ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ ճանապարհին բախումներից խուսափելու համար։

    Մնացեք հանգստություն և կոպտորեն մի արձագանքեք այլ մարդկանց սխալներին: Ճանապարհը չի հանդուրժում հանկարծակի մանևրներ՝ արագացում։ Արգելակում, երթևեկի փոփոխություն. Սա միշտ անսպասելի է պատահում ճանապարհային այլ օգտվողների համար: Եթե ​​մեկ այլ հեծանվորդ շրջանցում է ձեզ՝ վտանգավոր կերպով կտրելով ձեր ճանապարհը, դուք չպետք է պատասխանեք նույն կերպ: «Վրեժխնդրությունը» ճանապարհի վրա երբեք լավ բաների չի հանգեցնում։

    Ուղևորները նույնպես պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները։ (Հիշեք, թե որոնք են): Այդ պահանջներից մեկն էլ ամրագոտիների պարտադիր օգտագործումն է, եթե նախատեսված է մեքենայի դիզայնով։ Անվտանգության գոտիների օգտագործման արդյունավետությունը կասկածից վեր է, այն ապացուցված է բազմաթիվ ուսումնասիրություններով և երկար տարիների փորձով: Երբ 50 կմ/ժ արագությամբ ընթացող մեքենան հարվածում է անշարժ խոչընդոտին (ծառ, պատ, կանգնած մեքենա), մեքենան ենթարկվում է ուժերի, որոնք գերազանցում են նրա քաշը մոտավորապես 20 անգամ։ Այս դեպքում ուղեւորները, իներցիայով շարժվելով սկզբնական շարժման ուղղությամբ, իրենց իսկ քաշից 20 անգամ մեծ ուժով հարվածում են սրահի դուրս ցցված մասերին։ Իսկ որոշ մարդիկ սխալ են համարում, որ քաղաքային պայմաններում վարելիս ամրագոտիներն այնքան էլ անհրաժեշտ չեն. արագություններն այստեղ ցածր են։ Կտրուկ շրջադարձ, ճանապարհի սայթաքուն հատված, ղեկի անսարքություն, առջևի անվադողի հանկարծակի պայթում. այս և շատ այլ պատճառներ կարող են հանգեցնել վթարի: Անվտանգության գոտիները չորս անգամից երեքը փրկում են վարորդների և ուղևորների կյանքը։

    Գլուխ 2. Ճանապարհային անվտանգություն

    Փորձագետները նշում են, որ, համեմատած զարգացած երկրների հետ, Ռուսաստանում ավտոմոբիլային տրանսպորտում վթարների մակարդակը բնութագրվում է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով մահացության ավելի բարձր ռիսկով։

    Զարգացած երկրների համեմատ՝ Ռուսաստանում 10 հազար մեքենայի հաշվով ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը զգալիորեն ավելի մեծ է։ 2008 թվականին այս ցուցանիշը կազմել է 56 ճանապարհատրանսպորտային պատահար։ Նշվում է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ավելի քան 70%-ը տեղի է ունենում քաղաքներում և բնակավայրերում։

    Այսպիսով, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և դրանց ողբերգական հետևանքների առաջացման «մարդկային գործոնը» կազմում է ավելի քան 85% և վկայում է ճանապարհային հիմնական օգտագործողների՝ վարորդների և հետիոտների ճանապարհային անվտանգության ոլորտում ցածր մշակույթի մասին:

    Կա ևս մեկ գործոն, որը բացասաբար է անդրադառնում ճանապարհային անվտանգության վրա. Ներկայումս վթարների տեմպերի աճի վրա էապես ազդում է երթևեկության ինտենսիվության աճի տեմպերից նոր շինարարության և առկա ճանապարհների վերակառուցման տեմպերի զգալի ուշացումը: Ճանապարհների անմխիթար պայմանների հետևանքով պատահարների թիվը կազմում է 29%:

    Ավտոպարկի արագ աճի արդյունքում զգալիորեն ավելացել է տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի թիվը։ Սա հանգեցրեց նոր վարորդների զանգվածային ընդգրկմանը ճանապարհային երթևեկության մեջ: Խոշոր քաղաքներում և դաշնային ճանապարհներին ավելացել է երթևեկության խտությունը։ Փոքր քաղաքներում և մարզային ճանապարհներին երթևեկության ինտենսիվությունը մեծացել է, ինչի հետևանքով փոխվել է երթևեկության իրավիճակը և՛ վարորդների, և՛ հետիոտների համար, որոնք վատ պատրաստված էին դրան:

    Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը հաստատվել է Դաշնային նպատակային ծրագիր «Ճանապարհային անվտանգության բարելավում 2006-2012 թթ..

    Ծրագրի նպատակներըեղել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով զոհվածների թվի 1,5 անգամ կրճատում, իսկ 2004 թվականի համեմատ՝ 10 տոկոսով կրճատվել է զոհերով ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը։

    Սա թույլ տվեց Ռուսաստանի Դաշնությանը մոտենալ բնակչության զարգացած մոտորիզացիա ունեցող երկրներին բնորոշ ճանապարհային անվտանգության մակարդակին, նվազեցնել վթարների մակարդակը և, հետևաբար, նվազեցնել խնդրի սոցիալական սրությունը: