Tiivistelmä taiteellisen ja esteettisen kehityksen (origami-tekniikka) oppitunnista vanhemmassa ryhmässä. Yhteenveto origami-tunnista vanhemman ryhmän "Kissa"

oppituntimuistiinpanot origami "Hare"

Tavoite: hienomotoristen taitojen kehittäminen

Tavoitteet: Kehittää kykyä taittaa paperia eri suuntiin, eri tavoilla. Kehitä rakentavaa ajattelua, luova mielikuvitus, taiteellinen maku.

Varusteet: valkoisen paperin neliöt 15x15, sakset, kaaviot, vihreä raivaus askartelujen esittelyyn

Lataa:


Esikatselu:

Origami oppituntimuistiinpanoja varten vanhempi ryhmä"Jänis"

Kohde: kehittää hienomotoriset taidot käsissä

Tehtävät: Kehittää lasten kykyä taittaa paperiarkkia eri suuntiin, eri tavoilla. Kehitä rakentavaa ajattelua, luovaa mielikuvitusta, taiteellista makua.

Liikkua

Tänään meillä ei ole helppo tehtävä. me olemme velhoja kanssasi. Taikuuttamme varten tarvitset paperiarkin ja sakset. Ja ymmärtääksesi, mitä teemme heidän avullaan, sinun on arvattava arvoitus

Metsät kätkevät monia ongelmia.

Siellä on susi, karhu ja kettu!

Eläimemme elää ahdistuksessa,

Ongelma vie sinut pois...

Tule, arvaa nopeasti

Mikä on eläimen nimi? ...

Lapset: - Pupu

Oikein. Tänään tehdään jänis

Jänis on vanha ystävämme. Korvat ovat pitkät, häntä ei ole iso, takajalat– vahva. Kesällä jänis on harmaa, punertavan harmaa, liuskekivi. Talvella - valkoinen. Jäniksen elinympäristö on pääasiassa tulvaniityt (sijaitsee joen tulva-alueella), harvat metsät. Jäniksellä on enemmän kuin tarpeeksi vihollisia. Susia, kettuja, petolintuja, hän pelkää niitä kaikkia. Mutta jäniksen pyydystäminen ja pyydystäminen ei ole helppoa. Hänen tassut ovat leveät ja pörröiset. Esimerkiksi talvella. Joskus hän juoksee kuin hiihtäisi. Talvella on paljon lumikoita, jäniselle ei mitään, eivätkä koirat voi ohittaa häntä.

Katsokaa pöydillänne olevia paperiarkkeja. Minkä muotoisia ne ovat

Lapset: - Neliö

Entä väri?

Lapset: - Valkoinen

Ota neliöt ja taita ne vinosti. Kolmion tekemiseksi. Suoristua.

Tuo yläreunat alas taittolinjaan. Katso, sinulla on "jäätelöä"»

Laske nyt yläkulma alas kahden kulman yläosaan.

Taivuta sitten kulmaa niin, että se ulottuu hieman yläreunan yli.

Taivuta sivukulmat vinosti


Figuuria kääntämällä

Figuuria kääntämällä
Taivuta kulma vastakkaiseen linjaan

Taita puoliksi itsestäsi

Ojennamme "korviamme"

Leikkaaminen saksilla

Taivuta sitä vinosti.

Leventää "korvaa".

Elena Podkhvatilina
Origami oppitunnin muistiinpanot vanhempi ryhmä"Kissa"

Aihe: origami« Kissa» .

Kohde: oppia suunnittelu origami-tekniikalla.

Tehtävät: kehittää tarkkuutta tehdessäsi työtä, kehittää aktiivisuutta ja luovaa ajattelua, vahvistaa kykyä työskennellä paperin kanssa, kehittää hienomotorisia taitoja.

Oppitunnin edistyminen:

1. Johdatus pelitilanteeseen.

Kouluttaja: Pojat tänään meillä on ryhmän vieras, arvataan kuka se on?

2. Motivoiva peli.

Jopa rautakatolla

Hän kävelee hiljaa, hiljaisemmin kuin hiiri.

Mennään metsästämään yöllä

Ja kuten päivälläkin, hän näkee kaiken.

Usein nukkuu ja unen jälkeen

Hän pesee itsensä.

(Kissa)

3. Vaikea pelitilanteessa.

Kouluttaja: Aivan! Tämä kissa. Kaverit, pelataan nyt peliä kanssanne "Etsi ääni"(lapsille lausutaan sanaketju; jos lapset kuulevat sanan kätketyn äänen, heidän on taputettava käsiään)

Kouluttaja: Hyvin tehty, kaikki selvisivät tehtävästä.

Katsos, kun sinä ja minä pelasimme, meillä oli a kirje ryhmälle. Luetaan se. Lähetti kirjeen kissa Marusya pyytää meitä auttamaan häntä tekemään hänen muotokuvansa.

Liikuntaminuutti.

« Kissan tottumukset» .

Näytämme sinulle vähän (Lapset kävelevät hiljaa, varpailla).

Kuinka hän astuu pehmeästi kissa.

Tuskin kuultavissa: ylhäältä ylös,

Häntä alas: op-op-op.

Mutta nostamalla pörröistä häntääsi, (Lapset hyppäävät helposti paikan päällä).

Kissa Se voi olla myös nopea.

Rohkeasti ryntää ylöspäin.

Tässä on hyppy, toinen hyppy,

Joko eteenpäin tai paluu.

Ja sitten hän miau: "Miau!

Ja hän juoksee kotiinsa." (Juokse paikoilleen).

4. Löytää ulospääsyn vaikeuksista pelitilanteessa.

Kouluttaja: Autetaanko? (Kyllä) Istukaa pöydissä.

Kouluttaja: Taita arkki vinosti. Seuraavaksi teemme kaksi taitetta sivuille. Kääri kaksi kerrosta paperia. Käännä se ympäri. Kissa on valmis. Nyt jäljellä on vain piirtää raidat.

5. Yhteenveto luokat.

Kouluttaja: Kaverit, meidän kissa on valmis. Hyvin tehty kaikille. Onko sinulla taloja? kissa? Kerro millainen hän on?

Aiheeseen liittyviä julkaisuja:

Yhteenveto avoimesta oppitunnista puheenkehityksestä vanhemmassa ryhmässä. Tarinan kokoaminen maalaukseen "Kissa ja kissanpennut" Yhteenveto puheenkehityksen avoimesta oppitunnista vanhemman ryhmän lasten kanssa Tarkoitus: valmistaa lapsia säveltämään tarina juonikuvan "Kissa.

Yhteenveto vanhemman ryhmän origamitunnista: "Laatikko tulppaanien kanssa" Tavoite: Jatka lasten opettamista itse taittelemaan paperihahmoja.

Yhteenveto vanhemman ryhmän origamitunnista. Irina Belyakova. Oppitunnin tarkoitus: Opettele lapsia jakamaan ympyrä 4, 8 osaan; Pin.

Yhteenveto puheenkehityksen oppitunnista: "Kissa" 1. junioriryhmässä kansanperinneteoksia käyttäen. Tavoitteet: jatkaa lasten esittelyä kansanperinneteoksiin; muodostaa kognitiivista toimintaa; esitellä lapsille kansallista.

Ohjelman sisältö: Tarkoitus: Opeta lapsia tunnistamaan kuvatut hahmot, huomaamaan ominaispiirteitä hahmoja ja tunnistaa ne tarkasti.

Tunnin yhteenveto junioriryhmälle "Kissa istuu ikkunalla" Oppitunnin tiivistelmä "Kissa istuu ikkunalla" Tavoitteet: Kasvatus: kehittää kykyä piirtää mannasuurimolla; levitä kuvio koko pinnalle.

Oppitunnin yhteenveto toiselle varhaisikäryhmälle "G. Sapgirin "Kissan" lukeminen Ohjelman sisältö: Esittele lapsille uusi runo. Selitä lapsille, kuinka eri tavalla he voivat leikkiä lelulla ja puhua.

Klubin työsuunnitelma

« Maaginen origami »

vanhemmassa ryhmässä

päällikkö Kartamysheva M.V.

"Maaginen origami"

Pitkän aikavälin suunnitelma työpiiri.

Selittävä huomautus

Työskentely origami-tyyliin on suuri arvo kehitettäessä lapsen luovaa mielikuvitusta, hänen mielikuvitustaan, taiteellista makuaan, tarkkuutta, kykyä käyttää materiaalia huolellisesti ja taloudellisesti, hahmotella toimintosarja, pyrkiä aktiivisesti positiivinen tulos.
Ohjelma on suunniteltu opettamaan lapsia esteettisesti ymmärtämään tuttujen esineiden kuvia erilaisten toimintojen avulla paperilla, sen käsittelyprosessissa, käyttämällä erilaisia ​​menetelmiä ja tekniikoita sen kanssa työskentelyyn. kuvataide, joka korostaa ulkonäön kauneutta ja värikkyyttä muunnetussa muodossa..

Origami-aktiviteetit antavat lapsille mahdollisuuden tyydyttää kognitiiviset intressit, lisää tietoisuutta tästä koulutusala, rikastuttaa kommunikaatiotaitoja ja hankkia kyky suorittaa yhteistä toimintaa ohjelman hallitsemisen aikana. Ne myös edistävät pienten kehitystäkäsien motorisia taitoja, joilla on tärkeä vaikutus lasten puheen kehitykseen.

Lapset tekevät innostuneesti paperikäsitöitä, joita he käyttävät sitten peleissä, dramatisoinneissa ja ryhmän tai alueen sisustamisessa. päiväkoti tai lomalahjaksi vanhemmillesi ja ystävillesi.
Lapsi iloitsee tehdystä omilla käsilläni lelu toimii: spinner pyörii tuulessa, vene kelluu vedessä, lentokone lentää ylös jne.

Kohde: lasten kokonaisvaltainen älyllinen ja esteettinen kehitys origami-tekniikan alkeistekniikoiden hallinnassa taiteellisena menetelmänä paperista suunnittelussa.

Tehtävät:

- koulutus

Esittele lapset geometristen peruskäsitteiden ja origamin perusmuotojen käyttöön; kehittää kykyä noudattaa suullisia ohjeita; opettaa erilaisia ​​tekniikoita paperin kanssa työskentelyyn; esitellä lapset geometristen peruskäsitteiden: ympyrä, neliö, kolmio, kulma, sivu, kärki jne.; rikastuttaa lasten sanastoa erityisillä termeillä; oppia luomaan sävellyksiä origami-tekniikalla valmistetuista tuotteista.

-kehitys

Kehitä huomiota, muistia, loogista ja avaruudellista mielikuvitusta; kehittää käsien ja silmien hienomotorisia taitoja; kehittää taiteellista makua, luovuus ja fantasia; kehittää lasten kykyä työskennellä käsillään, totuta heidät tarkkoihin sormen liikkeisiin.

- koulutus

Kasvata kiinnostusta origami-taiteeseen; laajentaa viestintätaidot lapset; luoda työkulttuuria ja parantaa työtaitoja; osallistua luomiseen pelitilanteita; opettaa tarkkuutta, kykyä käyttää materiaaleja huolellisesti ja taloudellisesti sekä pitää ne kunnossa työpaikka.

Odotettu tulos.

Opi erilaisia ​​tekniikoita paperin kanssa työskentelyyn;

Opi geometristen peruskäsitteiden ja origami-muotojen peruskäsitteet;

Opi noudattamaan suullisia ohjeita;

Luo origami-tuotteita;

Kehitä huomiota, muistia, ajattelua, avaruudellista mielikuvitusta, silmää, hienomotorisia taitoja, taiteellista makua;

Master työkulttuuritaidot;

Hanki tiimityötaitoja.

Työskentely vanhempien kanssa

Esittele vanhemmille piirin tavoitteet ja työsuunnitelma; kutsua vanhemmat mukaan avoimet luokat, lasten teosten näyttelyihin.

Oppitunnin rakenne

    Luo positiivista motivaatiota työhön.

    Sormivoimistelu.

    Valitse esine askartelulle, keskustele, keskustele toimintasuunnitelmasta.

    Värin valinta.

    Lasten itsenäistä työtä.

    Valmiin työn analyysi.

    Fyysinen toimintahetki tai peli askarteella.

Pitkän aikavälin suunnitelma

Aihe

syyskuu

1. Johdatus origamiin. Neliön tekeminen.

Esittele lapsille uusi taidemuoto "origami". Tutustu paperin taittamisen symboleihin ja perustekniikoihin.

Opeta lapsia taittamaan suorakaiteen muotoinen

paperiarkki vinosti, leikkaa ylimääräinen osa pois, jolloin saat neliön. Käytä "kirjan" perusmuotoa, tee talo.

Tee talo kolmion perusmuodolla.

Perusmuoto on "kolmio".

1. Lasi. 2. Kettu.

3. Pentu.

4. Kissanpentu.

Kilpikonna.

Opi taittamaan neliönmuotoinen paperiarkki vinosti, löytämään terävä kulma ja tekemään vetoketjutaitos. Taivuta kolmio puoliksi laskemalla terävät kulmat alas.

1-2. Perus "leija" muoto. Sävellys "Kaksi iloista hanhetta".

4. Porkkanat.

Satujen valmistaminen ja dramatisointi valmistetuista leluista.

Uuden perusmuodon avulla opeta lapsia tekemään osia hanhimalleista, yhdistämään ne tietyssä järjestyksessä applikointia käyttäen ja luomaan kollektiivinen sommitelma.

Opeta lapsia käyttämään erilaisia ​​tekniikoita origami, luo sävellys " Syksyn sato».

Kehittää lasten mielikuvitusta ja kykyä leikkiä käsitöillään.

1-2. "karamelli" perusmuoto.

Uuden vuoden kortti.

3-4. Lumiukko.

Opeta lapsia taittamaan neliönmuotoinen paperiarkki uudella tavalla opettajan suullisia ohjeita noudattaen.

Yhdistä osat yhdeksi kokonaisuudeksi ( kuusen käpy), puuhastelu Uudenvuoden kortti.

Opeta lapsia taittelemaan paperia eri tavoin, tekemään pehmeitä taitoksia, yhdistämään osia, käyttämään paperia yhdessä työssä erilaisia ​​tyyppejä(pehmeä aallotettu).

1-2. "Oven" perusmuoto.

3. Lumihiutale.

4. Joulun tähti

Joulukuusi lumessa.

Esittele lapsille uusi "ovi" -perusmuoto, opeta heitä etsimään paperiarkilta kulmia, taivuttamaan yläkulmia ja liimaamaan valmiita osia toisiinsa keskeltä.

Esittele lapsille uusi perusmuoto ja sen käyttömallit. Opi taittelemaan paperia uudella tavalla, vahvista kykyä löytää ja nimetä kulmia.

Vahvista kykyä taittaa itsenäisesti perus "kolmio", valmistella aihioita tietylle teemalle, yhdistää osat yhdeksi kokonaisuudeksi ja luoda talvimetsän koostumus.

1-2. Lomalautasliinat.

3. Neliöön perustuvat mallit.

Sydän.

4. Ystävänpäivä telineessä.

Lasten teosten näyttely.

Opeta lapsia työskentelemään erilaatuisten paperien kanssa, taita se opettajan suullisten ohjeiden mukaan. Purista lautasliina tiukasti puristaen kaikki sen kerrokset ja suorista se joutsenen hännän tai ruusun terälehden muodossa.

1-2. Kukkia äidille.

3-4. Lautasliina "Fan" varten juhlapöytä.

Ruusu lautasliinasta.

Opeta lapsia taittamaan paperia eri tavoilla tutulta perusmuoto taita terälehdet, yhdistä osat asettamalla yksi toisen kolmion päälle, sovittamalla osien kulmien ja sivujen kärjet yhteen.

Purista lautasliina tiukasti puristaen kaikki sen kerrokset ja suorista se joutsenen hännän tai ruusun terälehden muodossa.

1-2. Laiva.

3-4. Kultakala.

Purjevene.

Opeta lapsia tekemään aihioita erilaisilla perusmuodoilla.

Yhteenveto.

Albumin tekeminen lasten teoksista opiskeluajalle. Kehitetään kommunikaatiotaitoja ja kykyä sovittaa yhteen oma etu muiden lasten kanssa.

Yhteenveto origami-tunnista vanhemmalle ryhmälle "Hare"

Kohde: kehittää käsien hienomotorisia taitoja.

Tehtävät: Kehittää lasten kykyä taittaa paperiarkkia eri suuntiin, eri tavoilla. Kehitä rakentavaa ajattelua, luovaa mielikuvitusta, taiteellista makua.

Edistyminen:

Kouluttaja: Tänään meillä ei ole helppo tehtävä. me olemme velhoja kanssasi. Taikuuttamme varten tarvitset paperiarkin ja sakset. Ja ymmärtääksesi, mitä teemme heidän avullaan, sinun on arvattava arvoitus:

”Metsät kätkevät monia ongelmia.

Siellä on susi, karhu ja kettu!

Eläimemme elää ahdistuksessa,

Ongelma vie sinut pois...

Tule, arvaa nopeasti

Mikä on eläimen nimi?" ... (Lapset: - Pupu)

Kouluttaja: Oikein. Tänään tehdään jänis

Kouluttaja: Jänis on vanha ystävämme. Korvat ovat pitkät, häntä ei ole suuri, takajalat ovat vahvat.Kesällä jänis on harmaa, punertavan harmaa, liuskekivi. Talvella - valkoinen. Jäniksen elinympäristö on pääasiassa tulvaniityt (sijaitsee joen tulva-alueella ), harvat metsät. Jäniksellä on enemmän kuin tarpeeksi vihollisia. Susia, kettuja, petolintuja, hän pelkää niitä kaikkia. Mutta jäniksen pyydystäminen ja pyydystäminen ei ole helppoa. Hänen tassut ovat leveät ja pörröiset. Esimerkiksi talvella. Joskus hän juoksee kuin hiihtäisi. Talvella on paljon lumikoita, jäniselle ei mitään, eivätkä koirat voi ohittaa häntä.

Katsokaa pöydillänne olevia paperiarkkeja. Minkä muotoisia ne ovat

Lapset : - Neliö

Kouluttaja: Entä väri?

Lapset : - Valkoinen

Kouluttaja: Ota neliöt ja taita ne vinosti. Kolmion tekemiseksi. Suoristua.

Tuo yläreunat alas taittoviivaan asti. Katso, sinulla on "jäätelöä"

Laske nyt yläkulma alas kahden kulman yläosaan.

Taivuta sitten kulmaa niin, että se ulottuu hieman yläreunan yli.




Taivuta sivukulmat vinosti

Figuuria kääntämällä

Figuuria kääntämällä

Taivuta kulma vastakkaiseen linjaan

Taita puoliksi itsestäsi

Ojennamme "korvamme"

Leikkaaminen saksilla

Kouluttaja: Kaverit, tämä on itse prinsessa Origami, Origamin maan rakastajatar. Mutta miksi hän on niin surullinen? Kysytään häneltä!

Prinsessa Origami: Kuinka voin olla surullinen! Kaverit, rakastan todella lintuja!!! Valtakunnassani niitä oli niin paljon, ja kutsuin niitä origamilintuiksi. Mutta paha noita toi harmaita pilviä valtakuntaani, ja sinä tiedät, että missä on pilviä, siellä sataa, ja minun valtakuntani on paperista... origami-lintuillani ei ollut aikaa piiloutua ja... (huutoo)
Kouluttaja: Kaverit, en ymmärrä mitään, mitä tekemistä linnuilla ja sateella on sen kanssa? Mitä olisi voinut tapahtua? Miksi prinsessa itkee?

Kouluttaja: Kaverit, saadakseni selville tarkalleen, mikä onnettomuus linnuille tapahtui, ehdotan kokeen suorittamista! Otetaan paperia ja tiputetaan siihen vettä, kuin sadetta tippui paperilintuihin, niin kaikki selviää heti!
(lapset yhdessä opettajan kanssa tekevät kokeen, varmistavat, että paperi on vaurioitunut)
Kouluttaja: Kaverit, minusta näyttää siltä, ​​​​että voimme auttaa prinsessa Origamia! Miten luulet, että voimme tehdä tämän?
Kouluttaja: Aivan oikein, loppujen lopuksi suunnittelutunneilla opimme tekemään paperikäsitöitä, ja uskon, että voimme helposti auttaa surullista prinsessaa!
Valmistautuminen askarteluun. Työskentely kaavion kanssa (Opettaja istuttaa lapset pöytiin ja jakaa toimintakaaviot)
Kouluttaja: Katso ensin kaavioita. Millaisen perusmallin tarvitsemme? Aivan," Leija" Kuka kertoo kuinka se tehdään?
Kouluttaja: Kaikki tämä näkyy kuvassa. Mitä tapahtuu seuraavaksi perusmallille?
Mitä teemme seuraavaksi? Kerro, mistä seuraava kuva kertoo?
Kasvattaja: Kehottaa lapsia valitsemaan tarvittavat materiaalit ja töihin).

Kouluttaja: Tee käsitöitä kaavion mukaan.
Tarvitsemme neliömäisiä arkkeja värillistä paperia - kirkkaita, ehkä ei yksivärisiä, koristeltu kuvioilla. Paperikoot voivat myös olla erilaisia ​​- 20*20 cm:stä 13*13 cm:iin Silloin saamme sekä isoja että pieniä origamilintuja.)

Toimintakaaviot.
1. Aseta paperi poispäin itsestäsi värillinen puoli alaspäin. Taita neliö vinosti niin, että se vastaa täsmälleen vastakkaisia ​​sivukulmia. Tee selvä diagonaalinen taitto ja avaa sitten uudelleen.
2. Aseta neliö värillinen puoli alaspäin siten, että vinottain taite on pystysuorassa. Taita yläreunat vinosti.
3. Toistamme saman toimenpiteen alasivuilla - taivuta ne vinoviivaan.
4. Taivuta työkappaletta puoliksi pystysuoraa diagonaalia pitkin vastakkaisten sivukulmien mukaisesti.
5. Taivutamme yläkulman ensin poispäin itsestämme, sitten itseämme kohti tehden selkeitä taitoksia. Sitten työnnämme sen työkappaleen sisään.
6. C terävä kulma Teemme samoin taivutetun osan kanssa: taivutamme sen itseämme kohti, sitten poispäin itsestämme ja työnnämme sen sitten työkappaleen sisään.
7. Toiminto toistetaan alakulmalla: se taivutetaan itseään kohti ja poispäin itsestään katkoviivaa pitkin ja työnnetään sitten työkappaleen sisään.
8. Nyt sinun on lisättävä lintuihin kirkkaita yksityiskohtia: tee kampa ja siivet, liimaa silmiin.
(samaan aikaan on tärkeää tarjota lapsille mahdollisuus näyttää mielikuvituksensa ja soveltaa jo oppimiaan taitoja).
Kouluttaja: No, me teimme sen! Kaverit, kun kokositte lintuja neliöstä, löysin eniten kaunis puu Origamin maassa! Ehdotan sen käyttöä ja lintujen sijoittamista!

Opettaja: Ja nyt voit soittaa prinsessalle! Haluan todella, ettei hän enää koskaan suuttuisi! Soitetaan hänelle!
(Prinsessa Origami palaa saliin)
Prinsessa Origami: Kaverit, soititko minulle? Mitä varten? Mitä on tapahtunut? Onko jotain todella muuttunut?
Prinsessa Origami: Mikä kaunotar!!! Tätä ei voi tapahtua!!! Millaisia ​​ihmeitä? Miten teit sen?
Kouluttaja: Prinsessa, nyt pojat laulavat dittiä ja ymmärrät kaiken itse!!

Prinsessa Origami: loit siis tämän ihmeen omin käsin?
Prinsessa Origami: Sitten voin pitää teitä kunniavierainamme, voit tulla maallemme aina kun haluat taittaa paperista jotain kaunista! Ovemme ovat aina avoinna sinulle! Ja kiitoksen merkiksi haluan antaa jokaiselle teistä valtakuntani avaimet, voit ripustaa ne kuin medaljongit kaulaasi ja ottaa taikuuden milloin tahansa. paperineliö käsissäsi, sen avulla saat parhaat käsityöt (prinsessa Origami luovuttaa taika-avaimet)